Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Od wtorku w Jasionce Forum Europa-Ukraina

Od wtorku w Jasionce Forum Europa-Ukraina
Ponad 500 uczestników m.in. z Polski, Ukrainy oraz USA weźmie udział w Forum Europa-Ukraina, które rozpocznie się we wtorek w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Jednym z głównych tematów dwudniowego wydarzenia będzie kwestia modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy.

Forum Europa-Ukraina odbędzie się już po raz 11., głównym organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich.

Jak podkreśla organizator, w czasie tegorocznej edycji forum odbędzie się ponad 40 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym. Odbędzie się też kilka sesji plenarnych na których decydenci będą rozmawiać o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Wśród gości imprezy będą m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy Yuriy Rashkevych oraz wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy Dmytro Zolotukhin.

Jednym z głównych tematów dyskusji w trakcie forum będzie modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych tam reform.

Jak zaznacza organizator, mimo kryzysu, jaki Ukraina przeżywa w ciągu ostatnich lat z powodu wojny oraz rosyjskiej okupacji Krymu i części ukraińskiego Donbasu, można dostrzec wyraźne sygnały poprawy sytuacji gospodarczej w tym kraju. Ożywiła się także współpraca gospodarcza i polityczna z krajami zachodu.

"Jednak efekty reform są słabo widoczne, pogłębiają się też podziały polityczne, a powszechny niedostatek powodują rosnące niezadowolenie w społeczeństwie. W związku z tym aktualne pozostaje pytanie czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z UE i innymi krajami? Jakie następne działania powinien podjąć Kijów i jego europejscy partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację z zachodem?" - można przeczytać na stronie internetowej forum.

W trakcie forum swoją najnowszą książkę zaprezentuje dr Marc Berenson. Publikacja „Podatki i Zaufanie: Przejście z Przymusu do Harmonizacji w Polsce, Rosji i Ukrainie”, jak podkreśla organizator, jest szerokim opracowaniem dotyczącym ewolucji systemów podatkowych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Książka powstawała między innymi w oparciu o badania, które Berenson prezentował w trakcie wystąpień na poprzednich edycjach forum.

Do Jasionki przyjechać ma w sumie ponad 500 uczestników m.in. z Polski, Ukrainy, krajów UE oraz USA. Będą to przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym forum będą II Targi Wschodnie, w których weźmie udział ponad 70 wystawców z kilku krajów Europy. Reprezentować oni będą takie branże, jak informatyka i nowe technologie; finanse; ubezpieczenia; budownictwo; motoryzacja i lotnictwo, a także turystyka i sport.

Swoje stoiska będą również miały polskie i ukraińskie regiony oraz instytucje. Targi będą okazją nie tylko do prezentacji oferty firm i regionów, ale także do nawiązania współpracy między nimi.