Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Obywatel Ukrainy chciał być obywatelem Łotwy

Obywatel Ukrainy chciał być obywatelem Łotwy
Fałszywy łotewski dowód osobisty zatrzymali funkcjonariusze z Budomierza. (Fot. Straż Graniczna)
Na przejściu granicznym w Budomierzu zatrzymano obywatela Ukrainy, który posługiwał się podrobionym łotewskim dowodem osobistym. Mężczyzna podając się za Łotysza - obywatela Unii Europejskiej chciał dotrzeć do Szwecji i tam podjąć pracę zarobkową.

36-letni Ukrainiec w środę 7 lutego zgłosił się do odprawy granicznej w przejściu granicznym w Budomierzu. Funkcjonariuszom Straży Granicznej powiedział, że jest obywatelem Łotwy i na dowód tego okazał im łotewski dowód osobisty. Strażnicy graniczni szybko stwierdzili, że dokument jest w całości podrobiony – wykonany na wzór oryginalnego.

Podczas składanych wyjaśnień mężczyzna uparcie twierdził, że dowód osobisty otrzymał w urzędzie w Rydze. Funkcjonariusze SG po uzyskaniu dodatkowych informacji od służb łotewskich potwierdzili, że dokument jest fałszywy. 

Ukrainiec usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy i posługiwania się fałszywym dokumentem.

Dalsze czynności procesowe w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze SG z placówki w Lubaczowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie.

W tym roku jest to już trzeci podrobiony dowód osobisty, zatrzymany przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W dwóch poprzednich przypadkach cudzoziemcy - jeden obywatel Azerbejdżanu, a drugi Rosji - również próbowali podawać się za obywateli Unii Europejskiej posługując się fałszywymi rumuńskimi dowodami osobistymi.