Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowy smutny rekord. W Brazylii aż 175 zabójstw dziennie

Nowy smutny rekord. W Brazylii aż 175 zabójstw dziennie
Ulice Sao Paulo. (Fot. Thinkstock)
Brazylia, największy kraj Ameryki Łacińskiej, odnotowała nowy smutny rekord: w ubiegłym roku doszło w tym kraju do 63 880 zabójstw, co daje średnią 175 dziennie.

Liczba zabójstw wzrosła w porównaniu z 2016 rokiem o 3 proc., kiedy to gwałtowną śmiercią zginęło 61 597 osób. Na 100 tys. mieszkańców Brazylii przypadło 30,8 zabójstwa - ogłosiła organizacja pozarządowa Brazylijskie Forum Bezpieczeństwa Publicznego (FBSP).

Statystyka prowadzona przez Forum pokazuje dramatyczną zależność liczby zabójstw od stanu zamożności społeczeństwa. Podczas gdy w stanie Sao Paulo, najzasobniejszym w kraju, na 100 tys. mieszkańców przypada statystycznie 10,7 zabójstwa, to w Rio Grande do Norte, jednym ze stanów północnej Brazylii, która jest najuboższą częścią ponad 200-milionowego kraju, na taką sama liczbę mieszkańców przypada rekordowa liczba 68 zabójstw.

FBSP wskazuje też na ogromne różnice, jeśli chodzi o przestępczość w różnych regionach kraju. Podczas gdy w większości brazylijskich stanów liczba zabójstw w 2017 roku zmalała, w 12 najbiedniejszych nastąpił wzrost tej liczby.

Do najbardziej niebezpiecznych należą dziś stany: Ceara, Acre, Pernambuco i Rio Grande do Norte - wszystkie w północnej i północno-wschodniej części Brazylii.

Raport Forum zwraca uwagę na wzrost o 21,4 proc. liczby osób cywilnych zabitych w operacjach prowadzonych przez policję głównie na terenie faweli, to jest dzielnic biedoty, w których często operują gangi przestępcze; liczba zabitych na terenie faweli wyniosła w ub. roku 5 144 osoby - poinformował na konferencji prasowej w Sao Paulo dyrektor wykonawczy FBSP Renato Sergio de Lima.

"Model, za którym opowiada się dziś kraj, jeśli chodzi o bezpieczeństwo publiczne, powoduje wiele ofiar" - podsumował.