Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowe pociągi dla Podkarpacia. Pesa przekazała trzy Elfy

Nowe pociągi dla Podkarpacia. Pesa przekazała trzy Elfy
Odebrane dzisiaj trzy pociągi Elf2 mają po trzy składy. (Fot. materiały prasowe)
Dzisiaj w Rzeszowie firma PESA uroczyście przekazała samorządowi województwa trzy pociągi elektryczne Elf2. Do końca marca 2018 r. do regionu trafią jeszcze cztery takie pojazdy. Wartość kontraktu to 140 mln zł.

Jak powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, przekazanie szynobusów to kolejny krok w kierunku poprawy jakości i komfortu podróżowania na terenie Podkarpacia.

"O zaletach transportu kolejowego nie trzeba przekonywać, zwłaszcza że na tory wkracza nowa jakość. Widzimy ją w tych składach pociągowych, które dzisiaj odbieramy" – dodał.

Odebrane dzisiaj trzy pociągi Elf2 mają po trzy składy; wyposażone są m.in. w klimatyzację, defibrylatory, biletomaty, uchwyty do mocowania rowerów oraz energooszczędne oświetlenie LED. Dostosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowe pociągi będą jeździć na trasie pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. (Fot. materiały prasowe)

Nowe pociągi będą jeździć na trasie pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. "Sporadycznie będą obsługiwały też linię Rzeszów-Przemyśl" – poinformował dyrektor Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych Jerzy Churawski.

Jak zaznaczył obecny na uroczystości prezes PESA Bydgoszcz Robert Świechowicz, Podkarpacie od lat znajduje się wysoko w rankingach regionów inwestujących w jakość życia. "Cieszę się, że my w Bydgoszczy, z dystansu 600 km nie przyglądamy się biernie niesamowitej karierze tego regionu, ale mamy swój znaczący udział w konsekwentnej realizacji tak śmiałej wizji jego rozwoju" - mówił.

PESA do marca 2018 r. dostarczy na Podkarpacie jeszcze cztery pociągi elektryczne Elf2. Dwa szynobusy będą miały po cztery składy; do każdego pojazdu zmieści się 460 osób, w tym blisko 200 będzie miało zapewnione miejsca siedzące. Pozostałe dwa pociągi będą takie same, jak te odebrane w poniedziałek, czyli będą miały po trzy składy i pomieszczą 350 osób, z czego 150 będzie mogło siedzieć.

Wartość umowy to 140 mln zł; część pieniędzy pochodzi z regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.