Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowe Autosany przyjechały już do Rzeszowa

Nowe Autosany przyjechały już do Rzeszowa
Za 12-metrowe Autosany Sancity miasto zapłaciło ok. 10 mln zł. (Fot. UM Rzeszów/Bogdan Szczupaj)
W poniedziałek, 9 kwietnia, na parkingu przy rzeszowskiej hali Podpromie Michał Stachura, prezes Autosanu oficjalnie przekazał na ręce prezydenta Tadeusza Ferenca kluczyki do 10 nowych autobusów. Nowe pojazdy będą obsługiwane przez MPK.

Za 12-metrowe Autosany Sancity, w których zmieści się ponad 100 pasażerów, a miejsc siedzących jest 26, Miasto Rzeszów zapłaciło ok. 10 mln zł. Nowe autobusy zostały w 70 procentach zmienione w porównaniu z poprzednią wersją, która jeździ po mieście. Unowocześniono układy klimatyzacji, grzewczy, pneumatyczny i elektroniczny, a energię odzyskują z układu hamulcowego.

To początek tegorocznych zakupów nowych autobusów rzeszowskiego Zarządu Transportu Miejskiego. 16 kwietnia przyjedzie do Rzeszowa pierwszy z 30 przegubowców, które do sierpnia br. dostarczy firma Solaris. Solaris na przełomie sierpnia i września dostarczy też pierwszy z dziesięciu autobus elektryczny. Łącznie będzie ich dziesięć. Specjalnie dla nich powstaną też dwie stacje ładowania baterii - jedna stacja nocna przy ul. Lubelskiej, druga do szybkiego ładowania przy ul. Grottgera przed dworcem PKP.

Zakup autobusów możliwy był dzięki realizacji projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Władze Rzeszowa w kolejnych latach chcą kupić jeszcze 100 autobusów elektrycznych.