Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemiecki kontrwywiad ostrzega przed atakiem terrorystycznym z wykorzystaniem rycyny

Niemiecki kontrwywiad ostrzega przed atakiem terrorystycznym z wykorzystaniem rycyny
Już trzy nasiona rycynowca mogą być śmiertelne dla człowieka. (Fot. Getty Images)
Niemiecki kontrwywiad (Federalny Urząd Ochrony Konstytucji - BfV) ostrzegł wczoraj, że w każdej chwili możliwe są ataki terrorystyczne islamskich bojowników z wykorzystaniem substancji toksycznych takich jak rycyna.

Ostrzeżenie zostało wydane po tym, jak w zeszłym tygodniu w Kolonii zatrzymano 29-letniego Tunezyjczyka, który miał w swym mieszkaniu znaczne ilości trującej rycyny. Prokuratura Federalna RFN z siedzibą w Karlsruhe oskarżyła Sief Allaha H. o świadome wytwarzanie broni biologicznej.

Według BfV, bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) eksperymentowali już wcześniej z rycyną oraz wytwarzali ją dzięki szczegółowym instrukcjom zawartym w wydanym przez IS podręczniku.

Do Tunezyjczyka doprowadziły śledczych jego zakupy internetowe, obejmujące między innymi partię tysiąca nasion rącznika pospolitego (rycynowca) i elektryczny młynek do kawy. Zawarta w zaledwie trzech nasionach rycyna stanowi dla człowieka dawkę śmiertelną.

Według lokalnych niemieckich mediów, podejrzany przybył do Niemiec w listopadzie 2016 roku i nie był dotąd notowany przez policję. Został pojmany przez siły specjalne 12 czerwca w zajmowanym wraz z żoną i dziećmi mieszkaniu w wieżowcu.

Radiowóz policyjny przed budynkiem, w którym zatrzymano oskarżonego o przygotowywanie broni biologicznej Tunezyjczyka. (Fot. Getty Images)