Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy: Pierwsza adopcja dziecka przez parę jednopłciową

Niemcy: Pierwsza adopcja dziecka przez parę jednopłciową
Pierwsza adopcja miała miejsce w Berlinie. (Fot. Getty Images)
Tydzień po wejściu w życie przepisów zrównujących prawa par homoseksualnych i małżeństw heteroseksualnych pierwsza jednopłciowa para - Michael i Kai Korok - adoptowała dziecko.


Para opiekuje się dzieckiem, którego wieku nie podano, od urodzenia.

Michael i Kai Korok zawarli tydzień temu - na podstawie nowych przepisów - związek małżeński. Wcześniej żyli w związku partnerskim.

Ustawa o otwarciu instytucji małżeństwa dla osób tej samej płci obowiązuje od 1 października. Bundestag uchwalił nowe prawo 30 czerwca.

Latem br. kanclerz Angela Merkel nieoczekiwanie zmieniła stanowisko wobec adopcji dzieci przez homoseksualistów i pozwoliła posłom swojej partii na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, bez dyscypliny partyjnej.

Podczas głosowania w Bundestagu nad zrównaniem instytucji małżeństwa dla par homoseksualnych i heteroseksualnych, ustawę poparło 393 posłów. 

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, które zarejestrowały swój związek.  W Wielkiej Brytanii w tym samym czasie zarejestrowanych było 150 tys. par jednopłciowych, które zdecydowały się na małżeństwo. Na Wyspach prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne obowiązuje od 2002 roku (oficjalnie od 2005 roku). Rocznie z tego prawa - według danych Krajowego Biura Statystycznego - korzysta ok. tysiąc osób.