Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niedobór magnezu przyczyną bezsenności

Niedobór magnezu przyczyną bezsenności
Bezsenność to prawdziwa choroba cywilizacyjna naszych czasów. (Fot. Thinkstock)
Bezsenność to ogromny problem globalny, dotykający około jednej trzeciej mężczyzn i kobiet w wieku 30. i 40. lat. Przyczyną może być nadmiar kofeiny, stres, niewłaściwy styl życia albo niedobór magnezu.


Badania kliniczne wykazały, że suplementacja magnezu znacznie wydłuża czas snu, efektywność snu i naturalne poziomy melatoniny, koniecznej dla jego regulacji. Co więcej, badania wykazały również, że u osób przyjmujących magnez nastąpiło znaczące obniżenie poziom kortyzolu, hormonu stresu.

"Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla naszego organizmu, wszystkie nasze komórki polegają na jego odpowiednim poziomie" - informuje na łamach portalu Healthista dietetyk Greg Weatherhead.

Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia, bierze udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. Rozdrażnienie, zaburzenia depresyjne, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, zaburzenia snu, bóle głowy - to tylko niektóre z objawów niedoboru magnezu, który może nasilać się poprzez nadmierne spożywanie kawy, stres, spożywanie nadmiernych ilości tłuszczów.

Choć, jak zauważa Weatherhead, magnez występuje przede wszystkim w orzechach, ziarnach i zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak i jarmuż, od dawna odnotowuje się wzrost liczby osób cierpiących z powodu jego niedoborów.

"Magnez ma kluczowe znaczenie dla wielu procesów fizjologicznych i psychologicznych, które są niezbędne dla prawidłowego snu - obejmują one uspokojenie umysłu, a także relaksację mięśni" - wyjaśnia Weatherhead.

Zatem jeśli uskarżamy się na bezsenność warto pomyśleć o wprowadzeniu do swojej diety produktów bogatych w magnez, którego źródłem są m.in.: produkty pełnoziarniste, nasiona, zielone warzywa, takie jak szpinak, boćwina, brokuły, fasola i groch, orzechy nerkowca, migdały, surowe kakao, winogrona, awokado, banany, brązowy ryż, jarmuż, rukiew wodna lub rzeżucha, kiełki lucerny, orzechy laskowe, rukola.