Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nadmiar ćwiczeń zwiększa poziom stresu

Nadmiar ćwiczeń zwiększa poziom stresu
Panowie w szczególności lubią "dać sobie w kość" w siłowni... (Fot. Thinkstock)
Umiarkowane ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne. Jednak przesadna aktywność fizyczna może zwiększać poziom stresu. Najbardziej optymalną ilość wysiłku to 45-60 minutowy trening wykonywany co drugi dzień.

Badania przeprowadzone na grupie ponad miliona osób wykazały, że ci, którzy systematycznie trenują, są mniej zestresowani i przygnębieni, w porównaniu do osób, które nie wykonują żadnej aktywności fizycznej. Jednak badania pokazały naukowcom jeszcze jedną zależność - nadmiar aktywności fizycznej może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Specjaliści z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdzili, że ćwiczenie przez 45 minut trzy do pięciu razy w tygodniu wiązało się z największymi korzyściami. Przekroczenie tego pułapu wiązało się ze spadkiem korzyści. Zatem osoby, które trenowały ponad pięć razy w tygodniu cechowały się gorszym samopoczuciem.

Naukowcy uważają, że nadmierne ćwiczenia mogą być związane z obsesyjnym zachowaniem.

"Depresja jest główną przyczyną swego rodzaju niepełnosprawności na całym świecie i istnieje pilna potrzeba znalezienia sposobów na poprawę zdrowia psychicznego" - wyjaśnił dr Adam Chekroud, adiunkt psychiatrii w Yale. "Ćwiczenia niwelują obciążenie psychiczne ludzi bez względu na wiek, płeć, dochody. Okazuje się jednak, że specyfika ćwiczeń, podobnie jak czas trwania i częstotliwość, odgrywa ważną rolę w poprawie zdrowia psychicznego" - dodaje.

Naukowcy wykazali również, że najbardziej zbawiennie na nasz nastrój wpływają sporty drużynowe - niwelują one poziom stresu o 22 proc.; jazda na rowerze o 21 proc.; trening na siłowni o 20 proc. Również bieganie i chodzenie wykazują znaczny wpływ na poprawę naszej kondycji psychicznej.