Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Na Podkarpaciu powstaną dwa dzienne domy pomocy dla seniorów

Na Podkarpaciu powstaną dwa dzienne domy pomocy dla seniorów
W domach pomocy seniorzy będą mogli skorzystać m.in. z rehabilitacji. (Fot. Thinkstock)
150 seniorów z terenu dwóch podkarpackich gmin Głogów Małopolski i Krasne uzyska specjalistyczną pomoc, dzięki realizacji projektu "Złota jesień-każdy z nas będzie seniorem". W ramach projektu powstaną w tych gminach dwa dzienne domy pomocy.

Projekt będzie kosztować 9,5 mln zł. Został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Podpisana została już umowa między Wojewódzkim Urzędem Pracy, który odpowiada za realizację części RPO i władzami gmin Głogów Małopolski i Krasne oraz Podkarpacką Fundacją Rozwoju Regionalnego, które wspólnie będą realizować ten projekt.

Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, 150 osób do których skierowana jest pomoc, to seniorzy niesamodzielni, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego. "Jednak ich sytuacja uniemożliwia samodzielne wykonywanie co najmniej jednej z podstawowych czynności codziennych. Dzięki projektowi, zyskają one wsparcie w postaci specjalistycznych, a także sąsiedzkich usług opiekuńczych" – dodał.

Usługi będą świadczone również przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii tzw. teleopieki poprzez zakup opasek życia, czujek czadu i dymu oraz telefonu wraz ze specjalną aplikacją.

Realizacja usług odbywać się będzie w miejscu zamieszkania osób starszych i w ich najbliższym otoczeniu. "Zakres usług opiekuńczych obejmuje m.in. pomoc w codziennych czynnościach oraz opiekę higieniczną. Seniorzy będą również mogli skorzystać z rehabilitacji" – powiedział dyrektor rzeszowskiego WUP.

W projekcie powstaną dwa dzienne domy pomocy w gminach Głogów Małopolski i Krasne dla 50 osób niesamodzielnych. Będą one funkcjonować przez cały rok, pięć dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie. Domy zaczną funkcjonować w sierpniu 2018 r.

W domach pomocy seniorzy będą mieli zapewnione bezpieczne miejsce, gdzie będą mogli spędzić czas i skorzystać m.in. z rehabilitacji. "Będą odbywać się również zajęcia edukacyjne, rekreacyjne, kompensujące osobom samotnym brak kontaktów rodzinnych. Zaletą domów jest tworzenie relacji i więzi, a z drugiej strony odciążenie rodzin i bliskich podopiecznych, co ułatwi normalne codzienne funkcjonowanie także na rynku pracy” – podkreślił.

Podobny dom opieki dla seniorów zostanie otwarty już pod koniec grudnia br. w Jarosławiu. Z placówki korzystać będzie mogło 20 osób z terenu miasta. Dom oferował będzie m.in. rehabilitację oraz zajęcia plastyczne. Całkowity koszt adaptacji budynku, w którym będzie się mieścił dom seniora to prawie 375 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu województwa wyniosło niemal 300 tys. zł.