Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Mundur z pogrzebu Piłsudskiego na wystawie w Krakowie

Mundur z pogrzebu Piłsudskiego na wystawie w Krakowie
"Ekspozycja związana z marszałkiem Józefem Piłsudskim będzie muzealną sensacją". (Fot. Wikipedia)
Mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 r., będzie można przez trzy najbliższe dni bezpłatnie oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokaz zostanie zorganizowany z okazji 99. rocznicy niepodległości Polski oraz 150. urodzin marszałka.

"Ekspozycja związana z marszałkiem Józefem Piłsudskim będzie muzealną sensacją" – informuje wicedyrektor MNK Andrzej Szczerski.

Po weekendowym, specjalnym pokazie munduru (od piątku do niedzieli) strój będzie można, już odpłatnie, oglądać do końca roku na wystawie "Sztuka Legionów Polskich", również w gmachu głównym MNK. W 2018 r. mundur powróci do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą, które wypożyczyło obiekt krakowskiej placówce.

Oprócz ostatniego mundury marszałka MNK zaprezentuje dwa inne, ocalałe mundury naczelnika: jeden ze zbiorów MNK, drugi – z Muzeum Wojska Polskiego.

Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego, marszałek nosił go przez ostatnie miesiące życia. "To właśnie w tym stroju marszałek został pochowany na Wawelu w 1935" – przypomina kustosz MNK Piotr Wilkosz.

W mundurze tym Piłsudski spoczywał do 1939 r., kiedy okazało się, że kryształowa trumna jest nieszczelna, a na ubiorze tworzy się pleśń. Postanowiono zabalsamować ciało naczelnika, a następnie owinięte w całun złożono w nowym sarkofagu.

Od tego czasu do dziś ciało Piłsudskiego spoczywa zawinięte w całun w krypcie wawelskiej. Mundur natomiast został przekazany wdowie Aleksandrze Piłsudskiej. Ok. 17 lat temu, kiedy wróciła ona do Polski z emigracji w Wielkiej Brytanii, przekazała strój Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wkrótce mundur zdezynfekowano i zakonserwowano.

Z okazji Święta Niepodległości wystawy ("Sztuka Legionów Polskich", „#dziedzictwo”) w gmachu głównym MNK od piątku do niedzieli będzie można oglądać za darmo. Wstęp na "Damę z łasiczką" da Vinci będzie wolny tylko w sobotę, 11 listopada.