Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Młodzi Brytyjczycy rezygnują z alkoholu

Młodzi Brytyjczycy rezygnują z alkoholu
Biorąc pod uwagę wyniki badań, takich scen powinno być coraz mniej. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w wieku 16-24 lat piją coraz mniej - informuje BBC. Rośnie też liczba młodych abstynentów "na całe życie".


Naukowcy przeanalizowali oficjalne dane Health Survey for England. Wyniki z ostatniej dekady wskazują na wyraźny spadek spożycia alkoholu wśród młodych dorosłych.

W 2005 r. tylko jedna piąta osób w wieku 16-24 lat twierdziła, że nie pije alkoholu. Dziesięć lat później ten odsetek wynosił już 30 proc.

Brak spożywania "procentów" stwierdzono w różnych grupach społecznych, co sugeruje, że abstynecja wśród młodych Brytyjczyków staje się coraz "bardziej powszechna" - zauważają autorzy badania. Spadła również stopa spożycia alkoholu - z 27 proc. w 2005 r. do 18 proc. w 2015 r.

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie medycznym BMC Public Health, ujawniły, że odsetek osób w wieku od 16 do 24-lat, które nie piją alkoholu, wzrósł przez ostatnią dekadę z 18 do 29. proc. W 2015 r. tylko 28 proc. przyznało się do picia powyżej zalecanych limitów - dziesięć lat wcześniej ten odstetek wynosił aż 43 proc. 

Wzrosła również znacznie liczba młodych abstynentów "na całe życie" - z 9 proc. w 2005 r. do 17 proc. w 2015 r.

Z danych Krajowego Urzędu Statystycznego wynika, że łączna liczba dorosłych, którzy piją alkohol, była na najniższym poziomie od 2005 r.