Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Miliony na "przemysłowe muzeum" w Stalowej Woli

Miliony na
"Stalowa Wola to doskonałe miejsce do przypomnienia tamtych czasów". (Fot. Thinkstock)
W Stalowej Woli powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Będzie ono prezentować dziedzictwo COP, a także popularyzować naukę i technikę, powstanie w Stalowej Woli.

Muzeum COP ma powstać do końca 2020 roku. Będzie się mieścić w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych. Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że już oryginalne wyposażenie tego budynku, które pozostało po warsztatach, jest świadectwem industrialnego dziedzictwa regionu.

Przypomniała, że Stalowa Wola powstała właśnie w ramach COP. Należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

"Organizacja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dzieckiem nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie. Stalowa Wola to doskonałe miejsce do przypomnienia tamtych czasów"– oceniła Wielgocka.

W Muzeum COP znajdzie się m.in. stała wystawa, która w nowoczesny sposób zaprezentuje historię narodzin, rozwoju i obecnej kondycji "niezwykłego fenomenu gospodarczego, jakim był COP". Zlokalizowana ona będzie na przestrzeni 2 tys. metrów kw. we wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej. Znajdzie się tam kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz.

Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów. Np. w pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń, w warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy.

Ponadto w nowym muzeum znajdzie się też laboratorium chemiczne, gdzie docelowo szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne, a także m.in. księgarnia, sale edukacyjne, biblioteka, kino edukacyjne.

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018-2020. Inwestycja obejmie prace konserwatorskie i roboty budowlane budynku byłych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej 17, zaadaptowanie ich na nowoczesne Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, a także zagospodarowanie terenu, budowę wystawy stałej oraz konserwację i digitalizację eksponatów.

Całkowity koszt projektu to 21 mln zł.