Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media: Polscy absolwenci nie mogą znaleźć pracy

Media: Polscy absolwenci nie mogą znaleźć pracy
Polscy absolwenci mają problemy na rynku pracy. (Fot. Thinkstock)
Aż 40 proc. absolwentów szkół zawodowych nie może znaleźć stałego zatrudnienia - informuje "Nasz Dziennik".


"Na rynku pracy brakuje fachowców, skąd więc tak wysoki odsetek bezrobotnych wśród absolwentów szkół zawodowych?" - zastanawiają się dziennikarze.

"Na problem składa się wiele czynników. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli o szkolnictwie zawodowym, główną przyczyną bezrobocia jest niedopasowanie oferty szkół do potrzeb rynku pracy i niewystarczające warunki do nauki zawodu, co ma bezpośredni wpływ na poziom umiejętności pracowników po zawodówkach" - twierdzi gazeta.

"Przyczyn dużego bezrobocia jest przynajmniej kilka. Po pierwsze system edukacji nie nadąża za zmianami w przemyśle. Po drugie, w szkołach zawodowych jest poważny problem z praktyką. Zajęcia w nich prawie w ogóle nie zapewniają kształcenia w wymiarze praktycznym, ponieważ zarówno sprzęt, jak i możliwości są na dość mizernym poziomie" - mówi "ND" Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność".

Według niego wyjściem jest zachęcenie pracodawców, by udostępniali własne bazy sprzętowe - pisze dziennik.