Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Malczewski w rzeszowskim muzeum

Malczewski w rzeszowskim muzeum
Wystawa będzie prezentowana także w przyszłym roku, natomiast nieznana jest na razie data jej zamknięcia. (Fot. Wikipedia)
Prace znakomitego malarza i rysownika, czołowego reprezentanta Młodej Polski zwanego ojcem symbolizmu, można od czwartku oglądać na wystawie "Jacek Malczewski - malarz poezji - poeta malarstwa" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Kustosz muzeum Maria Stopyra powiedziała, że ideą ekspozycji jest pokazanie dzieł wielkiego artysty i indywidualisty, a przede wszystkim wirtuoza sztuki – „malarza poezji – poety malarstwa”.

„Prezentacja umożliwia bliższe poznanie, bo uwidacznia dzieła największego symbolisty i wizjonera, powstałe w latach 1901–22. Na ten czas przypada istotny okres twórczości Jacka Malczewskiego. Znaczna część z tych kompozycji była prezentowana na wystawach mistrza, obrazy te są też publikowane w katalogach” – podkreśliła Stopyra.

Wystawę prezentowaną w Galerii Malarstwa Polskiego rzeszowskiego muzeum otwiera dziewięć dużych obrazów Malczewskiego, ułożonych chronologicznie według daty powstania. Dzieła te zostały przekazane rzeszowskiemu muzeum w depozyt przez prywatnych właścicieli.

W tej części najstarszym obrazem jest „Portret Julianowej Nowakowej z córką” z 1901 r. Intrygującym elementem dzieła – zdaniem kustosz – jest jedyna znana martwa natura autorstwa Malczewskiego; jest to wazon z kwiatami.

Wśród pokazanych obrazów jest też „U studni” z 1909 r., przedstawiający autoportret Malczewskiego. Jak zauważyła Stopyra, artysta ma swoim dorobku bardzo dużo autoportretów, na których przedstawia siebie w różnych kostiumach, z różnymi atrybutami.

„Tymczasem tutaj jest namalowany jakby na marginesie okazałej kompozycji, której centralnym punktem jest Muza, trzymająca duże naczynie – źródło wody. Zaś on sam trzyma niewielkie naczynie, którym może tej wody jeszcze nie zaczerpnął. Obraz bardzo symboliczny, nawiązujący do słynnych dzieł z cyklu U studni” – opowiadała Stopyra.

Wystawę obrazów pochodzących z prywatnych zbiorów uzupełniają dzieła Malczewskiego z kolekcji rzeszowskiego muzeum. Wśród nich znalazły się pokazane po raz pierwszy od dość długiego czasu „Rusałki” z 1893 r. oraz rzadko udostępniany rysunek ołówkiem na papierze – „Portret Feliksa Jasieńskiego”. Jest też niewielkich rozmiarów pejzaż - jedyny na ekspozycji zdominowanej przez portrety i duże obrazy.

Wystawa będzie prezentowana także w przyszłym roku, natomiast nieznana jest na razie data jej zamknięcia.