Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

MŚ 2018: Stadion w Petersburgu kosztował fortunę

MŚ 2018: Stadion w Petersburgu kosztował fortunę
Pierwotnie zakładano, że obiekt będzie kosztował niecałe 7 mld rubli (około 112 mln dol.). (Fot. Getty Images)
Koszt budowy stadionu w Petersburgu, na którym odbędą się mecze nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej, wyniósł 45 mld rubli (równowartość ok. 721 mln dolarów) - poinformował gubernator miasta Gieorgij Połtawczenko. Obiekt budowano niemal 10 lat.

Około 1/10 poniesionych kosztów wydano na przygotowanie tymczasowej infrastruktury na potrzeby mistrzostw, która nie była przewidziana w projekcie budowy. Gubernator przypomniał, że trwa spór sądowy z byłym podwykonawcą i dlatego nie można jeszcze ostatecznie określić wszystkich kosztów. Jednak kwota 45 mld rubli jest "maksymalnie zbliżona do rzeczywistej" - zaznaczył Połtawczenko.

Gubernator oświadczył także, że w Petersburgu kończą się ostatnie przygotowania do mistrzostw. Oczekuje się, że miasto odwiedzi około 400 tysięcy kibiców. Połtawczenko zapewnił, że główny efekt w turystyce, dzięki przeprowadzonemu turniejowi, nastąpi w latach 2019, 2020 i późniejszych. "Mistrzostwa wpłyną w perspektywie na napływ turystów" - podkreślił.

Pierwotnie zakładano, że stadion Sankt Petersburg na wyspie Kriestowskij będzie kosztował niecałe 7 mld rubli (około 112 mln dol.). W toku niemal dziesięcioletniej budowy zmieniło się kilku podwykonawców, a koszty wzrosły. W lutym br. władze Petersburga zaakceptowały przekazanie areny klubowi piłkarskiemu Zenit.

Stadion Sankt Petersburg może pomieścić ponad 68 tysięcy widzów. Od 15 czerwca do 14 lipca odbędzie się na nim siedem spotkań piłkarskich mistrzostw świata, łącznie z meczem o trzecie miejsce.