Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"MORO-we panny są wśród nas": Co 10. żołnierz WOT jest kobietą

śród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. (Fot. Thinkstock)
Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą - czytamy w komunikacie pt. "MORO-we panny są wśród nas". Jak zaznaczono, wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe.

"Specyfika służby w WOT umożliwia paniom podjęcie wyzwania, pozostawiając możliwość wypełniania swoich obowiązków domowych i zawodowych. To co przekonuje kobiety do wstąpienia do służby, to możliwość szkoleń i późniejszego działania na miejscu, tam gdzie jest ich dom" - czytamy w komunikacie z 8 marca rzecznika prasowego WOT ppłk Marka Pietrzaka.

Jak podkreślono, oczekiwania kobiet "są spełnione w idei terytorialności, która jest główną zasadą Wojsk Obrony Terytorialnej". "Motywacja i zdeterminowanie do ukończenia szkolenia 16-dniowego, złożenie przysięgi wojskowej i późniejsza służba są bardzo wysokie. Wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. Przedział wiekowy jest pełny – od 18. do ok. 50. roku życia" - zaznaczył ppłk Pietrzak.

Dodał, że misja WOT w pełni odpowiada wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości.

"Służba w WOT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, cenione przez kobiety jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby" - czytamy w komunikacie.

"W tym dniu powinniśmy pamiętać też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba" - podkreślił ppłk Pietrzak.

W dowództwie WOT, podobnie jak w innych rodzajach sił zbrojnych utworzono stanowisko pełnomocnika ds. kobiet WOT, obecnie obowiązki te pełni szer. Maria Kołtunowska, żołnierz TSW 5. Mazowieckiej Brygady OT.