Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: Ceny domów spadają najszybciej od czasów recesji

Londyn: Ceny domów spadają najszybciej od czasów recesji
Średnia wartość domu w Londynie wyniosła w lipcu £48 926. (Fot. Getty Images)
Ceny domów w Londynie spadają w najszybszym tempie od 9 lat - wynika z najnowszego raportu Office for National Statistics (ONS). Za stagnację na rynku nieruchomości w brytyjskiej stolicy eksperci obwiniają m.in. Brexit.


Średnia wartość domu w Londynie wyniosła w lipcu £484 926 -  to o 0,74 proc. mniej niż przed rokiem, co daje o £2 500 mniej za dom.

Większy spadek zanotowano ostatnio we wrześniu 2009 r. Wówczas ceny poszybowały w dół o 3,25 proc., co miało związek z następstwami kryzysu finansowego.

Odrębna analiza londyńskiego rynku nieruchomości wykazała, że spowolnienie w ciągu ostatnich dwóch lat mogło być spowodowane "spadkiem migracji netto z państw UE i większą niepewnością po wyniku referendum w sprawie Brexitu".

Wskazano także na wyższe stawki opłat skarbowych w przypadku droższych domów, co uderza mocniej w Londyn niż inne obszary Wielkiej Brytanii - informuje Standard.co.uk.

Tymczasem organizacja London First, która zrzesza ponad 200 firm, poinformowała, że brytyjska stolica potrzebuje 8,6 miliarda funtów, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe.

"Rząd musi stawić czoła trudnym decyzjom, jeśli chce zmienić swoją retorykę w rzeczywistość" - oświadczyła dyrektor naczelna London First, Jasmine Whitbread, mając na myśli odblokowanie funduszy na budownictwo.