Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Krystyny przejęły władzę w Rzeszowie

Krystyny przejęły władzę w Rzeszowie
Około 600 Krystyn z całej Polski i z zagranicy świętowało dzisiaj swoje imieniny w Rzeszowie. Podczas uroczystego wiecu na rynku prezydent miasta Tadeusz Ferenc wręczył solenizantkom klucz do bram miasta i przekazał im na czas świętowania władzę.
Jest to już 15. jubileuszowy Zjazd Krystyn, a jego hasło przewodnie to: EuroKrystyny 2012 "Imieniny Krystyny u rodziny".

Współorganizatorka imprezy w Rzeszowie Krystyna Leśniak-Moczuk witając zgromadzone na wiecu Krystyny i widzów, powiedziała, że Krystyny to boginie "ciała, umysłu i szaleństwa". Natomiast prezydent Rzeszowa życzył Krystynom, aby jak najwięcej mężczyzn je uwielbiało, kochało i przede wszystkim słuchało, co spotkało się z owacją i aprobatą zgromadzonych na rynku solenizantek.

Imieniny Krystyn specjalnym pokazem uczcił też znany polski trialowiec Krystian Herba z Rzeszowa (trial rowerowy - widowiskowa konkurencja sportowa, w której najważniejsza jest pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga).

Po wiecu Krystyny ubrane niczym dwórki królewskie w stylizowane nakrycia głowy, w stylowych sukniach szytych na tę okazję i w strojach teatralnych, przeszły ulicami miasta do Filharmonii Podkarpackiej na koncert tamtejszej orkiestry symfonicznej. W korowodzie, oprócz solenizantek, uczestniczyły też orkiestry, zespoły artystyczne, członkowie Towarzystwa Dobrego Wojaka Szwejka.

Do Rzeszowa na swe doroczne spotkanie przyjechały Krystyny nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale także z Brazylii, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Węgier, Niemiec. Niektóre z nich uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych zjazdach.

Wśród uczestniczek znalazła się m. in. 92-letnia pisarka Krystyna Nepomucka, aktorka Krystyna Kołodziejczyk oraz najmłodsze rzeszowskie Krysie: 10-miesięczna oraz dwu- i ośmioletnie.

Doskonałej zabawy nie zepsuła nawet pochmurna i wietrzna pogoda.

Przed południem solenizantki wzięły udział w mszy świętej za duszę Krystyny Bochenek (pomysłodawczyni uroczystych obchodów imienin Krystyn, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i za Krystyny biorące udział w XV Jubileuszowym Zjeździe.

Po uroczystym wiecu i korowodzie Krystyny wezmą jeszcze udział w bankiecie imieninowym, w czasie którego posmakują jadła Kół Gospodyń Wiejskich przy akompaniamencie kapeli z gminy Hyżne, zapoznają się z książką dr Krystyny Leśniak-Moczuk "Fenomen Krystyn", a sławne i polonijne Krystyny, uczestniczki wszystkich 15-tu Zjazdów Krystyn oraz nowo ochrzczone Krysie z Podkarpacia zostaną uhonorowanie przez władze miasta i regionu.

Krystyny, które świętować będą do jutra, zwiedzą też różne muzea w Rzeszowie i okolicach, w tym Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, gdzie będą degustować wyroby. Odwiedzą także Lwów.

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 roku, zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób. Dotychczas Krystyny świętowały swoje imieniny m.in. w Katowicach (dwukrotnie), Sopocie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zakopanem i Szczecinie. Początek tradycji tego oryginalnego obchodzenia imienin Krystyny dała nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek organizując w 1998r. pierwszy zjazd w Katowicach. Obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jej córka Magdalena.