Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Koniec wyprawy na K2! Polacy nie wejdą na szczyt

Koniec wyprawy na K2! Polacy nie wejdą na szczyt
Brak możliwości dalszej wspinaczki uniemożliwia m.in. pogoda. (Fot. Facebook/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera)
"W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2" - poinformował kierownik wyprawy na K2, Krzysztof Wielicki.

Wielicki na oficjalnym profilu wyprawy na Facebooku podał szereg przyczyn, dla których Polacy zakończyli wyprawę.

To m.in. "wynik rekonesansu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb w dniu dzisiejszym. Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3".

Poza tym, prognoza pogody "potwierdza tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018". 

Wielicki napisał również o "braku możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7 200 m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03."

Jest też zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi. "W ostatnich 8 dniach zanotowaliśmy łącznie ponad 80cm opadów śniegu" - napisał Wielicki.

Kierownik wyprawy wymienia też: "ostrzeżenie z Portalu Ventusky o dużych opadach na wys. 7 600 m" oraz "złe prognozy na okres po 11.03.2018".

"Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników" - podkreślił Wielicki.