Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kolejny martwy bielik w Nadleśnictwie Narol

Kolejny martwy bielik w Nadleśnictwie Narol
O sprawie została powiadomiona policja oraz lekarz weterynarii. (Fot. Nadleśnictwo Narol Lasy Państwowe)
Martwego bielika znaleziono w lasach Nadleśnictwa Narol. To już czwarty martwy bielik znaleziony w tym roku na tym terenie.

"Znalezione cztery martwe bieliki w niespełna dwa miesiące, to ogromna strata dla środowiska" - powiedział zastępca nadleśniczego Marian Kraczowski..

Przypomniał, że "próbki trzech poprzednio znalezionych ptaków, zostały poddane badaniom chemicznym". "Okazało się, że przyczyną ich śmierci było otrucie karbofuranem, związkiem chemicznym zawartym w preparacie owadobójczym stosowanym w rolnictwie" – wyjaśnił leśnik.

Przy dwóch bielikach znaleziono nadjedzone truchła lisów, co może sugerować, że najpierw związkiem chemicznym otruły się lisy, a potem bieliki. Trudno wskazać jednoznacznie, czy było to celowe działanie skierowane przeciw lisom czy przeciw bielikom.

O sprawie została powiadomiona policja oraz lekarz weterynarii. Straż Leśna Nadleśnictwa Narol usunęła padłe lisy, aby zapobiec zatruciu kolejnych zwierząt. Osoby mogące udzielić informacji o sprawcy otrucia proszone są o kontakt z nadleśnictwem lub policją.

Bielik rzadko występuje na Podkarpaciu. Szacuje się, że w regionie żyje ok. ośmiu par. W Polsce bytuje on głównie na pojezierzach i na Pomorzu.

Długość jego ciała wynosi ok. jednego metra, a rozpiętość skrzydeł ponad dwa metry. Jest największym polskim ptakiem drapieżnym. Żywi się rybami, ptakami i padliną. W naszym kraju bytuje ponad 700 par tego drapieżnika. Objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.