Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kolarskie okulary: Z szos i górskich szlaków na wybiegi

Kolarskie okulary: Z szos i górskich szlaków na wybiegi
Kolarskie okulary są ostatnim krzykiem mody! (Fot. PAP Life)
Nieczęsto zdarza się, by Kim Kardashian, księżniczka Anna i Bella Hadid zakładały te same dodatki. A jednak w tym roku kolarskie okulary goszczą niemal na każdym znanym nosie.

W tym sezonie wśród najmodniejszych trendów nie zabrakło sportowego ducha. Zadomowił się nie tylko w fasonach ubrań i tkaninach, które przywodzą na myśl specjalistyczną odzież sportowców - zdominował on również akcesoria. Okulary przeciwsłoneczne do złudzenia przypominające te, które na co dzień noszą kolarze, z szos i górskich szlaków powędrowały na wybiegi najbardziej uznanych światowych marek, takich jak Dior, Chanel, Vetements czy Stella McCartney.

Również celebrytki pokochały ów dość toporny fason okularów. Podczas paryskiego tygodnia mody męskiej Bella Hadid, Rita Ora i Kim Kardashian zostały zauważone w wysokiej klasy sportowych okularach: Hadid w Heron Preston x Nike Visions, Ora w Oakley Jawbreakers, zaś Kardashian - w okularach marki Alpina. Po tym, jak sportowe modele okularów przeciwsłonecznych pojawiły się na pokazach u większości liczących się w branży domów mody oraz na nosach gwiazd, amerykański "Vogue" zaczął publikować artykuły na ich temat.

"To wyjątkowo dziwne" - stwierdza w rozmowie z "The Guardian" dziennikarz sportowy Stuart Clapp. "Nawet księżniczka Anna założyła je na książęcy ślub. To jak powrót do lat 90. Jest to o tyle ciekawe, że rowerzyści w istocie nie przepadają za tymi okularami. Nikt nie chce ich nosić nawet wtedy, gdy jesteśmy w kawiarni" - zauważa.

Okulary przeciwsłoneczne miały w kolarskim świecie różne momenty. We wczesnych latach przedwojennych rowerzyści zakładali gogle, jakich można by się było spodziewać raczej w kokpicie, aniżeli w peletonie. W latach 50. i 60. innowatorzy, tacy jak Fausto Coppi i bodaj najbardziej stylowy brytyjski kolarz Tom Simpson, zaczęli nosić awiatory. Ale dopiero lata 80. i wprowadzenie na rynek produktów kultowej dziś marki Oakley wytyczyły nowy kierunek, który obowiązuje w profesjonalnym ubiorze kolarskim do dziś.

Pierwsze modele były ogromne i raczej niezgrabne. W czasie jazdy skutecznie chroniły jednak przed natrętnymi owadami, pyłem i słońcem, spełniając w stu procentach swoją rolę. Ich mało finezyjny design najpierw wywoływał u potencjalnych odbiorców rozbawienie, jednak wkrótce model ten stał się nieodzownym elementem odzieży zawodowców. Dziś profesjonalne kolarskie okulary są nie tylko podstawą ich ekwipunku, ale i jednym z najmodniejszych akcesoriów tego sezonu.

Nosić możemy je, wbrew pozorom, nie tylko jadąc rowerem ubrane w niezobowiązujące, sportowe ubrania, przeciwnie - łączmy kolarskie okulary z eleganckimi kombinezonami, kolorowymi garniturami i zwiewnymi sukienkami maksi. Całość niech dopełni efektowna biżuteria. W ten sposób uzyskamy interesujący kontrastowy efekt.

Od sportowych czapek, poprzez przylegające do ciała rowerowe szorty, aż po kolarskie okulary przeciwsłoneczne - ekwipunek cyklistów posłużył kreatorom mody za potężną inspirację. Te ostatnie szczególnie chętnie noszą zarówno gwiazdy, jak i modowi influencerzy. Dla tych, którzy chcą podążać za trendami, sportowe okulary przeciwsłoneczne inspirowane akcesorium profesjonalnych kolarzy to z całą pewnością nieodzowny element letniej garderoby.