Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Katalonia: Rozważne inicjatywy konieczne, by rozwiązać kryzys

Katalonia: Rozważne inicjatywy konieczne, by rozwiązać kryzys
Czy Katalończycy doczekają się niepodległości? (Fot. Getty Images)
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy słusznie zdymisjonował kataloński rząd i ogłosił przedterminowe wybory w regionie. Trwałe rozwiązanie kwestii katalońskiej będzie jednak wymagało szerokich i rozważnych inicjatyw politycznych - donosi dziś "Financial Times".


Piątkowe ogłoszenie niepodległości przez secesjonistów w Katalonii "FT" nazwał "daremnym, lekkomyślnym gestem sprzeciwu wobec legalnego i konstytucyjnego porządku hiszpańskiej demokracji". Gazeta uważa, że nie dało się tego usprawiedliwić, podobnie jak było to niemożliwe w przypadku symbolicznego, nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października.

Dziennik uznał za w pełni uzasadnione działania rządu centralnego Rajoya, który odwołał regionalny kataloński rząd i parlament oraz umieścił publiczną administrację pod kontrolą władz centralnych.

Jednak jest oczywiste, że trwałe rozwiązanie kwestii katalońskiej będzie wymagało "szerokich, rozważnych inicjatyw politycznych, a także wykorzystywania bezceremonialnych instrumentów prawnych" - można przeczytać. Krytycy Rajoya twierdzą, że jego podejście do kryzysu było zbyt legalistyczne i że użycie sił policyjnych, by zakłócić referendum, było nieprzemyślane. "Wydaje się jakkolwiek, że Rajoy uczy się na tych błędach. Podjął właściwą decyzję, ogłaszając 21 grudnia przedterminowe wybory do katalońskiego parlamentu" - ocenia gazeta.

Przed tym głosowaniem najbardziej radykalni nacjonaliści najpewniej będą nadal obstawali przy "nieistniejącym kraju ogłoszonym w ub. tygodniu" - zauważają dziennikarze. "Dlatego wybory najpewniej nie oczyszczą politycznej atmosfery w Katalonii w takim stopniu, w jakim chciałyby tego rządząca konserwatywna Partia Ludowa (PP) oraz dwie główne partie opozycyjne w Madrycie - socjaliści i Ciudadanos - które póki co wspierają Rajoya" - dodaje "FT".

Zdaniem dziennika, hiszpańscy politycy muszą wykorzystać wybory, by przedstawiać argumenty katalońskiej opinii publicznej, iż celem najnowszych działań Madrytu przeciwko separatystom nie jest tłumienie demokracji w regionie i autonomii. "Przeciwnie, wybory są sposobem na dowodzenie prymatu prawnych i demokratycznych procesów i na utorowanie drogi do przywrócenia katalońskiej autonomii zgodnie z konstytucją z 1978 roku" - podkreśla "FT".

Dziennik apeluje do władz centralnych, by nie zwlekały z przywróceniem autonomii, o ile w Katalonii zapanuje porządek publiczny. Dodatkowe opóźnienia wzbudzałyby podejrzenia, że model scentralizowanego rządu, który charakteryzował Hiszpanię w XVIII i XIX wieku, nie wspominając o erze Franco, po raz kolejny rzuca cień na regiony z bogatymi tradycjami autonomii.