Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jasionka: 200 miejsc pracy w MTU Aero Engines

Jasionka: 200 miejsc pracy w MTU Aero Engines
W rozbudowanej części zakładu produkowane będą m.in. podzespoły do najnowocześniejszych silników. (Fot. Thinkstock/zdj. ilustracyjne)
Firma MTU Aero Engines Polska rozbuduje swój zakład w podrzeszowskiej Jasionce. Dzięki tej inwestycji zwiększy się zatrudnienie w spółce o ok. 200 osób. W ciągu najbliższych pięciu lat w rozwój zakładu zostanie zainwestowanych ok. 80 mln euro.

Polska firma jest częścią niemieckiego koncernu MTU Aero Engines, który jest jednym z największych na świecie producentów silników do samolotów.

Jak powiedział w środę w Jasionce na konferencji prasowej dyrektor zakładu MTU Polska Krzysztof Zuzak, dzięki rozbudowie powstanie dodatkowe 11,4 tys. mkw. powierzchni. "Prace budowlane mają ruszyć we wrześniu 2018 r., planujemy oddać do użytku rozbudowaną część zakładu w ostatnim kwartale 2019 r." – dodał.

Zuzak przypomniał, że to już druga rozbudowa polskiego oddziału. Pierwsza zakończyła się trzy lata temu. "Pierwotne plany zakładały, że tutaj pracować będzie maksymalnie 400 osób, a obecnie zatrudniamy niemal 800 pracowników, a będzie jeszcze więcej. Bez najwyższej jakości ten zakład nie rozwinąłby się w ten sposób" – ocenił dyrektor polskiego oddziału MTU.

W rozbudowanej części zakładu produkowane będą m.in. podzespoły do najnowocześniejszych silników GTF (Geared Turbofan), które obecnie wchodzą na rynek. Napędy te są cichsze i spalają mniej paliwa niż obecnie stosowane silniki.

W nowej części rozwijana będzie także współpraca z koncernem General Electric w zakresie montażu oraz produkcji podzespołów i modułów do najnowszej generacji silników odrzutowych napędzających samoloty typu Boeing 787 – Dreamliner/777X.

"Będziemy centrum tej technologii w całym koncernie MTU, a sądzę, że jako pierwsi sprowadzamy ją na Podkarpacie, do Doliny Lotniczej. To technologia wytwarzania części do silników samolotów w drukarkach 3D. To przyszłość tej branży i z tego faktu, że my ją będziemy wdrażać jesteśmy dumni" – powiedział Zuzak.

Rozbudowa zakładu oznacza także zatrudnienie dodatkowych ok. 200 osób. Dyrektor personalny w MTU Renata Markowska powiedziała, że rynek jest bardzo konkurencyjny, jeśli chodzi o branżę lotniczą w regionie. Dodała, że firma dotychczas nie miała problemów z rekrutacją. W jej opinii to zasługa m.in. konkurencyjnej pensji oraz licznych benefitów, jakie firma oferuje.

"W tym roku już zatrudniliśmy ok. 70 osób. Oferujemy ciekawą pracę z najnowszymi technologiami. Mamy też patronat nad jedną ze szkół średnich w regionie, gdzie już uczniowie szkolą się m.in. z programowania maszyn, czyli uczą się obsługiwać drukarki 3D" – zaznaczyła Markowska.

Firma współpracuje również m.in. z Politechniką Rzeszowską, przygotowując razem z uczelnią programy nauczania i informując, jakie zawody w najbliższej przyszłości będą poszukiwane przez firmę.