Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jakie są oczekiwania Polaków w hotelach?

Jakie są oczekiwania Polaków w hotelach?
Niektórzy Polacy mają dość nietypowe zachcianki. (Fot. Thinkstock)
O sojowe mleko do śniadania, romantyczny pakiet powitalny, świeżo cięte kwiaty do pokoju czy hypoalergiczne kosmetyki do łazienki - najczęstsze prośby gości przed przyjazdem są całkiem zwyczajne. Ale Polacy potrafią zaskoczyć hotelarzy pytaniami o złoty papier toaletowy, możliwość przygotowania kąpieli w konkretnej wodzie mineralnej, albo zorganizowania przejażdżki czołgiem.

Do każdego z hoteli czy apartamentów spływa kilka zapytań dziennie. Goście najczęściej chcą się upewnić czy obiekt wygląda tak jak na zdjęciach, dopytują o parking, dojazd, udogodnienia w pokoju - wynika z danych portalu Nocleg.pl. Sporo jest też próśb. Od młodych par o łoże małżeńskie i szampana do pokoju z wykwintną kolacją spoza karty. Albo od osób na określonej diecie, które proszą o chleb bez glutenu czy mleko bez laktozy, tort bez cukru i wegańskie burgery. Zdarza się, że goście proszą o przygotowanie pokazu sztucznych ogni na urodzinowe przyjęcie lub wesele albo wymianę bukietów ze świeżo ciętych kwiatów dwa razy dziennie.

"Nasi partnerzy przyzwyczajeni są już do tego typu próśb, ale kiedy poprosiliśmy ich o przejrzenie zapytań z ostatniego roku, nadesłane informacje zaskoczyły nawet tych, którzy wiele już widzieli - ocenia Grzegorz Kołodziej z Nocleg.pl. "Najwyraźniej Polacy szukają nowych atrakcji i zmieniają swój styl wypoczynku i zabawy" - dodaje.

Nie jest niczym nowym prośba o przywiezienie gości z dworca do miejsca pobytu, ale coraz częściej Polakom zdarza się poprosić właścicieli apartamentów o przygotowanie zakupów według wskazanej listy. Na takich listach czołowe miejsce zajmują naturalne kosmetyki i lokalne smakołyki prosto od rolnika, są jednak również zamówienia na złoty papier toaletowy, dodatkowe ręczniki i szlafrok z wzorem regionalnym czy paletę wody mineralnej do kąpieli.

Podróżującym rodzinom zależy z kolei na zapewnieniu właściwej opieki dla dzieci. "O ile większość hoteli przygotowuje atrakcje dla maluchów, wypełniające czas wspólnymi zabawami i grami, to zamówienie dla trzylatka opieki anglojęzycznej bony z wykształceniem wyższym i dodatkową znajomością włoskiego nie było prostym zadaniem dla obsługi bieszczadzkiego apartamentu. Ale udało się” - zdradza Kołodziej.

Udało się też zorganizować rodzinne bożonarodzeniowe przyjęcie w październiku czy intymną przestrzeń na tarasie hotelu dla miłośnika jogi, który poprosił o możliwość ćwiczenia nago. Czasem jest trudniej - na przykład, gdy myśliwy ze świętokrzyskiego prosi o przechowanie na tarasie świeżo zdobytego trofeum. "A czasem może nie udać się wcale, jak wtedy, gdy gość poprosił o przejażdżkę czołgiem wypożyczonym z pobliskiej jednostki” - dodaje ekspert Nocleg.pl i podkreśla, że każdy z ankietowanych właścicieli obiektów przypomina sobie przynajmniej 2-3 gości, których zapamiętali ze względu na nietypowe zachcianki.

Hotelarze przywykli do nietypowych próśb klientów. (Fot. Thinkstock)