Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Igrzyska 2024 i 2028: Zatwierdzenie Paryża i Los Angeles na gospodarzy

Igrzyska 2024 i 2028: Zatwierdzenie Paryża i Los Angeles na gospodarzy
Paryż i Los Angeles zostaną oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk. (Fot. Getty Images)
Jutro w Limie, podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Paryż i Los Angeles zostaną oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk, odpowiednio w 2024 i 2028 roku. W tle będzie toczyć się dyskusja o zarzutach korupcyjnych.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecyduje o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).Po wycofaniu się Budapesztu Paryż i Los Angeles były jedynymi chętnymi do organizacji igrzysk w 2024 roku. Nie chcąc stracić żadnej z tych kandydatur, Komitet Wykonawczy MKOl podjął w czerwcu decyzję o równoczesnym wyborze gospodarza igrzysk w 2024 i 2028 roku.Początkowo oba miasta upierały się przy 2024 roku, mając gwarancje finansowe tylko na ten termin. Jednak jeszcze w czerwcu przedstawiciele Los Angeles zasugerowali, że mogliby gościć najważniejszą letnią imprezę sportową także w 2028 roku.Wybór gospodarzy dwóch igrzysk nie będzie jedynym tematem, jaki zostanie poruszany w trakcie obrad w Limie. Szef MKOl Thomas Bach dąży do tego, by jeszcze dokładniej przyjrzeć się tematowi dopingu w sporcie i zastanowić się, jak można temu jeszcze bardziej przeciwdziałać.Omawiana ma być także sytuacja Rosji, która przez aferę dopingową nie została w niektórych dyscyplinach dopuszczona do rywalizacji w igrzyskach w Rio de Janeiro 2016. Jeszcze nie zapadła decyzja o tym, czy Sborna będzie mogła wystąpić w przyszłym roku w zimowej olimpiadzie w Pjongczangu.Zresztą temat koreańskich igrzysk może być jeszcze omawiany pod względem bezpieczeństwa. Ostatnio stosunki między Koreą Płn i USA oraz Koreą Płd znowu się zaostrzyły.Na koniec sesji zaplanowane są wybory, m.in. wiceprezydenta MKOl.W tle będzie toczyć się także debata na tematy korupcyjne. Niedawno ujawniono, że szef Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego, członek honorowy MKOl Carlos Nuzman, który był odpowiedzialny za organizację igrzysk w Rio de Janeiro, jest pod lupą wymiaru sprawiedliwości. Śledczy badają, czy Nuzman nie "kupował" głosów. On sam zaprzecza."Podchodzimy do tej sprawy bardzo poważnie i cały czas ją obserwujemy. Robimy wszystko, żeby to zostało wyjaśnione" - zapewnił Bach.