Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpańskie media: Chiny próbują skłócić kraje UE

Hiszpańskie media: Chiny próbują skłócić kraje UE
Chiny są zainteresowane umocnieniem relacji z Polską. (Fot. Thinkstock)
Pekin prowadzi politykę skłócania państw należących do Unii Europejskiej - informuje hiszpański dziennik "El Confidencial". Wskazuje, że jednym z krajów, które Chiny chcą przyciągnąć na swoją orbitę, jest Polska.

"El Confidencial" donosi o rosnących wpływach Pekinu w Europie. Uważa, że władze Chińskiej Republiki Ludowej realizują politykę skłócania członków UE.

Zdaniem hiszpańskich komentatorów, Pekin stosuje szereg metod służących wpływaniu na opinię publiczną, a także na decyzje polityczne wewnątrz UE.

"Do metod tych zaliczają się naciski gospodarcze służące dzieleniu członków UE i uciszaniu krytycznych głosów, stosowanie propagandy w prestiżowych pismach europejskich, tworzenie nowych ośrodków badawczych oddziałujących na opinię publiczną lub ingerowanie w życie lokalnych wspólnot" - wylicza "El Confidencial".

Gazeta wyróżnia Polskę, Węgry i Rumunię jako kraje, z którym Pekin próbuje wzmocnić relacje. "El Confidencial" przytacza wyniki badania MERICS, według którego Chiny próbują promować w UE nowy model polityczny, alternatywny dla zachodnich demokracji, naznaczony większym autorytaryzmem, który może stać się atrakcyjny szczególnie dla Warszawy i Budapesztu.