Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania: Wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji

Hiszpania: Wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji
Zwolennicy niepodległości mają powody do zadowolenia. (Fot. Getty Images)
Wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji. Najwięcej głosów uzyskała jednak sprzeciwiająca się separatyzmowi partia Obywatelska (Ciudadanos), która może liczyć na 37 mandatów. Secesjoniści uzyskają w sumie 74 mandaty. Frekwencja okazała się rekordowa - 81,94 proc. uprawnionych do głosowania.

Po przeliczeniu głosów w przedterminowych wyborach do parlamentu Katalonii, większość mandatów przypada partiom proniepodległościowym, opowiadającym się za odłączeniem regionu od Królestwa Hiszpanii.

Po przeliczeniu 99,89 proc. głosów, o godzinie 1:35, w Katalonii podano, iż w wyborach udział wzięło 81,94 proc. czyli 4 360 843 uprawnionych do głosowania.

Tym samym, liczba miejsc w parlamencie przypadająca na poszczególne partie już nie powinna ulec zmianie.

Partia Obywatelska (Ciudadanos) przeciwna separatyzmowi może liczyć na 37 deputowanych, o trzy mandaty mniej niż proniepodległościowa partia Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya).

Łącznie partie proniepodległościowe mogą mieć 74 mandaty, w tym ugrupowanie byłego premiera regionalnego rządu Carlosa Puidgemonta ERC może liczyć na 32 deputowanych.

Ugrupowania opowiadające się za dalszą przynależnością do Hiszpanii mogą liczyć na 53 mandaty: Ciudadanos - 37, PSC - 17.