Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gwarancje dla Polaków "niejako na zawsze"

Gwarancje dla Polaków
Polski rząd cieszy się z udzielonych obywatelom UE gwarancji. (Fot. Getty Images)
W obecnym kształcie wypracowanego w negocjacjach porozumienia w sprawie Brexitu dostrzegamy realizację wielu polskich oczekiwań dotyczących ochrony praw polskich obywateli na dziś, ale i na przyszłość, na zawsze niejako - ocenił wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Jak dodał, wszystko wskazuje, że nie będzie przeszkód, by rozpoczynający się dziś szczyt Rady Europejskiej był finałem w przejściu do drugiej fazy rozmów o Brexicie - dotyczących przyszłych relacji Londynu ze Wspólnotą.

"My bardzo uważnie analizujemy raport z negocjacji i dostrzegamy w nim realizację bardzo wielu polskich oczekiwań jeżeli chodzi o ochronę praw obywateli - na dziś, ale także i na przyszłość, na zawsze niejako" - podkreślił Szymański. "Widzimy też znacznie lepsze rozwiązania niż dotychczas jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów finansowych UE" - dodał.

Jak zaznaczył wiceminister, rozliczenie tej perspektywy finansowej jest bardzo ważne dla polskich beneficjentów i "dla Polski jako takiej".

"Dzisiaj oczekujemy dyskusji w tej sprawie, oczekujemy również decyzji; oczekujemy przede wszystkim, aby w najbliższym czasie to było przelane na kształt umowy, która musi być ratyfikowana" - oświadczył Szymański.

W zeszły piątek Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu. Główny negocjator Komisji ds. Brexitu Michel Barnier ocenił, że jego zdaniem osiągnięty w piątek postęp jest wystarczający, by przejść do kolejnego etapu negocjacji.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą na przyszłotygodniowym szczycie szefowie państw i rządów unijnej "27".