Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Geny mają niewielki wpływ na naszą masę ciała

Geny mają niewielki wpływ na naszą masę ciała
Geny nie mają wpływu na sylwetkę? Tak uważają naukowcy. (Fot. Thinkstock)
Geny wpływają na wiele cech naszego wyglądu, jednak nie mają istotnego znaczenia dla naszych skłonności do przybierania na wadze czy tempa odchudzania.

Naukowcy z King's College London wykazali, że zaledwie 17,9 proc. procesów zachodzących w jelitach można powiązać z czynnikami dziedzicznymi. Ponad 67 proc. procesów zachodzących w układzie pokarmowym było powodowanych przez czynniki środowiskowe, takie jak dieta badanych.

Autor badania opublikowanego w "Nature Genetics", dr Jonas Zierer, uważa, że jego wyniki mogą być bardzo pomocne w opracowaniu metod leczenia otyłości.

"Ta nowa wiedza oznacza, że możemy zmienić środowisko jelitowe i stawić czoła problemowi otyłości pod nowym kątem, który jest powiązany z modyfikowalnymi czynnikami, takimi jak dieta i mikroby w jelicie" - zapowiedział.

Profesor Tim Spector, szef Twin Research Group King's College London, również wyraził swoje podekscytowanie odkryciami grupy badawczej.

"Badania pokazują znaczenie dla naszego zdrowia i wagi tysięcy substancji chemicznych, które produkują drobnoustroje w odpowiedzi na spożywany pokarm. Świadomość, że są one w dużej mierze kontrolowane przez to, co jemy, a nie przez nasze geny, jest wspaniałą wiadomością i otwiera wiele sposobów wykorzystania żywności, jako lekarstwa" - dodał.