Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja wyprzedziła Wielką Brytanię na liście największych gospodarek świata

Francja wyprzedziła Wielką Brytanię na liście największych gospodarek świata
Kondycja gospodarcza Francji jest lepsza niż Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
Francja została okrzyknięta piątą gospodarką świata, a Zjednoczone Królestwo straciło miejsce w "wielkiej piątce". Brexit wyraźnie podcina skrzydła brytyjskiej ekonomii.

Wielka Brytania, która jest teraz szóstą gospodarką świata, w rankingu znajduje się za USA, Chinami, Japonią, Niemcami oraz Francją. Za jedną złą wiadomością podąża kolejna – standard życia w UK jeszcze nigdy nie był tak wątły od rekordowego pod tym względem roku 1950.

Prognozy dla Wielkiej Brytanii przewidują, że brytyjska ekonomia będzie w 2022 roku o 42 miliardy mniejsza niż wcześniej przypuszczano. W Londynie nastroje się wyraźnie pogarszają. Kanclerz skarbu Philip Hammond przyznał, że nie da się zrównoważyć finansów kraju do 2020 r. jak planowano, a raport przygotowany dla instytutu CityUK ocenił, że Brexit będzie kosztował brytyjskie banki 38 mld funtów rocznie i 70 tys. miejsc pracy.

Wzrost wydajności ma spaść natomiast do 0,1% do końca 2017 roku, co oznacza najgorszą dekadę wzrostu produktywności od 1812 roku – podaje dziennik „Metro”.

Gospodarka UK była drugą najszybciej się rozwijającą się gospodarką z grupy G7 w 2016 roku. Przewiduje się, że inflacja w 2017-18 wyniesie 2,4% i zmniejszy się w kolejnych latach do poziomu 2,3% i 2%.

Francuzi mają natomiast powody do dumy. Z opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kilka dni temu raportu o kondycji ekonomicznej świata wynika, że dochód narodowy Wielkiej Brytanii - 1,932 bilionów funtów - odpowiada potencjałowi Francji, czyli 2,228 bln euro, ale tylko do momentu, gdy za funta można kupić 1,15 euro.

Brytyjska waluta gwałtownie spada i przed weekendem była wymieniana już tylko za 1,13 euro. Oznacza to, że wartość brytyjskiej gospodarki spadła do 2,183 mld euro i jest o około 50 mld euro mniejsza od francuskiej.