Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja i Austria chcą przedłużyć kontrole na granicach Schengen

Francja i Austria chcą przedłużyć kontrole na granicach Schengen
Francuska policja skrupolatnie przeprowadza kontrole na granicach. (Fot. Getty Images)
Francja zwróciła się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli na granicach strefy Schengen - poinformowały służby prasowe Komisji. Według austriackich mediów, Wiedeń wystąpi z podobnym wnioskiem, ale nie dotarł on jeszcze do Brukseli.

Rzeczniczka KE Natasha Bertaud potwierdziła, że Komisja otrzymała w tej sprawie wniosek od Francji, która chce przedłużyć kontrole do 30 października 2018 roku. Decyzja Paryża ma wynikać z zagrożenia terrorystycznego w tym kraju.

Francja wprowadziła kontrole na granicach po ataku terrorystycznym z 13 listopada 2015 r., w którym śmierć poniosło 130 osób.

W bazie danych centralnego Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) Francja oznaczyła ponad 78 tys. osób, które jej zdaniem stwarzają zagrożenie. To więcej niż wszystkie pozostałe kraje europejskie razem wzięte.

Jak poinformowała Bertaud, Niemcy, Dania, Austria, Norwegia i Szwecja mają obecnie możliwość prowadzenia kontroli do 12 maja po tym, gdy złożyły podobne wnioski na okres sześciu miesięcy od 12 listopada 2017 r. W ich przypadku przywrócenie kontroli w strefie Schengen było początkowo związane z napływem imigrantów do UE w 2015 r. Jednak Komisja Europejska uważa obecnie, że sytuacja jest pod kontrolą, i wcześniej ostrzegała, że nie będzie już dawać zielonego światła kontrolom opartym na tej podstawie prawnej.

"Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnych wniosków z tych krajów o tymczasowych kontrolach granicznych wykraczających poza maj 2018 r." - zaznaczyła rzeczniczka.

Według austriackich mediów, Wiedeń już podjął decyzję, że będzie chciał przedłużenia kontroli, ale wniosek nie dotarł jeszcze do Brukseli.

W liście do KE austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl (FPOe) miał uzasadniać, że chce przedłużenia kontroli o sześć miesięcy, ponieważ "przemytnicy odebrali porzucenie kontroli na granicach wewnętrznych jako fałszywy sygnał i zintensyfikowali swoje działania".

Strefa Schengen obecnie składa się z 26 krajów. 22 z nich to państwa członkowskie UE. Schengen jest obszarem swobodnego przepływu ludzi, w ramach którego zniesiono kontrole graniczne dla podróżnych, z wyjątkiem tymczasowych odstępstw.

We wrześniu ub.r. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się za tym, żeby wszystkie kraje UE stały się docelowo członkami strefy Schengen.