Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Firmy w Polsce coraz częściej na celowniku hakerów

Firmy w Polsce coraz częściej na celowniku hakerów
Według najnowszego raportu firmy Check Point Software Technologies, aktywność hakerów w Polsce w 2017 zdecydowanie wzrosła. Cyberataku na swoje struktury sieciowe doświadczyła już ponad połowa polskich firm.

Raport przygotowany przez firmę plasuje Polskę na 7. pozycji w Europie pod względem bezpieczeństwa struktur sieciowych, natomiast w skali świata - na 108.

Mimo to w Polsce większość firm doświadczyła cyberataków, a koszty z nich wynikające ciągle rosną. Średni koszt jednorazowego ataku na polską firmę średniej wielkości wynosi około 1,5 mln złotych.

Zdaniem ekspertów z Check Point Software Technologies, ataki na polskie struktury w 2017 roku najczęściej dokonywane są z adresów IP lokalizowanych w Stanach Zjednoczonych.

"Polskie formy powinny inwestować w bezpieczeństwo sieciowe. Świadomość zagrożenia powinna rosnąć, gdyż została zauważona przez rząd. Ataków będzie coraz więcej, są coraz prostsze do przeprowadzenia" - twierdzi szef krajowego oddziału Check Point Software Technologies Wojciech Głażewski.

Według firmy, najsłabszym ogniwem w każdej strukturze jest człowiek. Sytuację pogarsza również niska świadomość zagrożeń związanych z cyberatakami wśród przedsiębiorców. Zaledwie 46 proc. firm w Polsce ma strategię bezpieczeństwa cyfrowego i stosuje regulaminy określające postępowanie w tej dziedzinie. Tymczasem - dla porównania - na świecie odsetek ten jest znacznie większy i wynosi 91 proc. Dodatkowo w Polsce zdaniem firmy jedynie 70 proc. przedsiębiorstw dostosowało się do wymogów nowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych.

W stosunku do lat ubiegłych liczba wykrytych w 2017 roku cyberataków na świecie wzrosła o 38 proc., w Polsce zaś o prawie 50 proc.

Wirusami, które najczęściej atakują firmy, są te należące do gatunku ransomware - oprogramowania wymuszającego okup po zaszyfrowaniu plików na zainfekowanym komputerze.