Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ekstradycja "Kilera nr 1" przełożona. Przestępca boi się latać

Ekstradycja
Podejrzany cierpi na rzadką formę aerofobii i "nie przeżyje lotu do Rosji". (Fot. Pixabay)
Aerofobia, czyli lęk przed lataniem, stała się przyczyną przełożenia ekstradycji z Austrii do Rosji Asłana Gagijewa, podejrzewanego w Rosji o założenie grupy przestępczej i zorganizowanie 60 zabójstw - podaje rosyjska gazeta "Kommiersant".

Obrona Gagijewa, znanego w świecie przestępczym jako Dżako, przedstawiła austriackim władzom zaświadczenie, z którego wynika, że podejrzany cierpi na rzadką formę aerofobii i "nie przeżyje lotu do Rosji".

Jak twierdzą adwokaci, symptomy aerofobii pojawiły się u Gagijewa podczas pobytu w austriackim więzieniu. Podczas gdy dokument był analizowany przez ministerstwo sprawiedliwości Austrii i Interpol, obrona Dżako zwróciła się do sądu w Wiedniu z wnioskiem o uchylenie wszystkich decyzji podjętych do tej pory w tej sprawie.

Według obrońców rosyjski system penitencjarny nie będzie w stanie zagwarantować Gagijewowi bezpieczeństwa, a warunki pobytu w areszcie w Rosji nie będą odpowiadać normom europejskim.

Cytowane przez gazetę źródło z rosyjskiego Komitetu Śledczego uważa, że Gagijew zostanie przekazany Rosji przed końcem roku. "Tu nie chodzi o aerofobię! Po prostu Dżako doskonale zdaje sobie sprawę, że w Rosji czeka go dożywocie!" - twierdzi rozmówca „Kommiersanta".

Gagijew, nazywany przez gazetę „killerem nr 1 w Rosji", został zatrzymany w Austrii w 2015 r. W Rosji jest oskarżany o zorganizowanie zabójstw 60 osób. Ofiarami grupy przestępczej Gagijewa byli m.in. dyrektorzy banków komercyjnych. Część wykonawców zabójstw już została osądzona, wobec pozostałych prowadzone jest śledztwo. Nie wiadomo, kto był zleceniodawcą morderstw.