Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Egipt: Władze przedłużyły stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące

Egipt: Władze przedłużyły stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące
Sytuacja w Egipcie pozostaje niestabilna. (Fot. Getty Images)
Władze egipskie przedłużyły stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po kwietniowych atakach na koptyjskie kościoły, w których zginęło 45 osób. Wydany wczoraj dekret prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego przedłuża stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące.


Stan nadzwyczajny ma zezwalać siłom bezpieczeństwa na "podjęcie kroków koniecznych do stawienia czoła niebezpieczeństwom i finansowaniu terroryzmu oraz koniecznych do zagwarantowania bezpieczeństwa we wszystkich częściach kraju" - podała agencja MENA.

Przedłużenie stanu wyjątkowego nastąpi z dniem 13 stycznia. Wcześniej był przedłużany na początku lipca i w październiku.

Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Na Północnym Synaju stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

W połowie kwietnia prezydent Egiptu zarządził trzymiesięczny stan wyjątkowy po zamachach bombowych na koptyjskie kościoły w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii, gdzie zginęło łącznie co najmniej 45 ludzi. Ataki w Niedzielę Palmową przeprowadziło tzw. Państwo Islamskie.