Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dzieci Polonii z Irlandii, Ukrainy i Litwy wypoczywają w Polsce

Dzieci Polonii z Irlandii, Ukrainy i Litwy wypoczywają w Polsce
Programy integracyjne dla polonijnych dzieci to świetna okazja, aby urodzeni poza krajem Polacy mogli poznać swoją ojczyznę. (Fot. Thinkstock)
Polonijne dzieci z Irlandii, Ukrainy i Litwy wypoczywają w Polsce, jednocześnie ucząc się matematyki. Wczoraj wzięły udział w konkursie "Z matematyką przez świat" współorganizowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Zwiedzą także Olsztyn i Trójmiasto.


Obecny pobyt dzieci na obozie edukacyjno-rekreacyjnym to kontynuacja projektu "Lato z Polską", organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, lokalne samorządy i współfinansowanego przez Senat RP - poinformowała  Maria Leśniewska ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wczoraj dzieci z Litwy, Ukrainy i Irlandii razem z polskimi dziećmi brały udział w II etapie konkursu matematycznego organizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dziekan wydziału prof. Jan Jakóbowski przekazał, że celem konkursu jest wyłonienie talentów matematycznych.

"Być może część z tych dzieci za kilka lat wróci do nas na studia. Robimy wszystko, by przekonać młodzież, że warto lubić i studiować matematykę. Chodzi o to, by przełamać stereotyp, że matematyka jest trudna. To błędne pojęcie, które jako slogan jest powtarzane. Niepotrzebnie, bo wówczas zniechęca się młodzież"- ocenił prof. Jakóbowski.

Dodał, że po pierwszych zajęciach z dziećmi polonijnymi wykładowcy z Wydziału Matematyki ocenili, że prezentują one wysoki poziom, jeśli idzie o nauczanie matematyki, są dobrze przygotowane, lubią matematykę i widać, że są to umysły ścisłe.

"Dla nas jest to także bardzo cenne, że dzieci polskiego pochodzenia integrują się z dziećmi polskimi, poprzez to wzmacniają więzy z macierzą"- podkreślił prof. Jakóbowski.

Dzieci i młodzież w wieku od 10 do 13 lat, które przyjechały do Ostródy na obóz edukacyjno-rekreacyjny, w czasie wolnym będą zwiedzać Olsztyn i Trójmiasto. W stolicy Warmii i Mazur zwiedzą Starówkę i zamek gotycki, a w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności i tamtejszą Starówkę.

To już kolejny przyjazd dzieci polskiego pochodzenia na Warmię i Mazury. Latem wypoczywały tam dzieci z Kazachstanu, Łotwy, z Rosji m.in. z okręgu moskiewskiego i Syberii oraz z Ukrainy. Oprócz wypoczynku poznawały historię i kulturę Polski, zwiedzając m.in. Frombork, Malbork, Pola Grunwaldzkie, Warszawę, Toruń.

Dla większości z nich pobyt na Warmii i Mazurach jest pierwszym pobytem w Polsce. Jak mówią organizatorzy, znajomość języka polskiego wśród polonijnych dzieci jest różna, niektóre mówią świetnie po polsku, inne tylko rozumieją. Pobyt w Polsce to także dla nich nauka i sposób na utrwalenie języka polskiego, choć w swych krajach chodzą do polonijnych szkół.