Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Do więzienia za pobicie czarnoskórego mężczyzny

Do więzienia za pobicie czarnoskórego mężczyzny
Na karę czterech miesięcy więzienia skazał dzisiaj Sąd Okręgowy w Olsztynie mężczyznę, który pobił ciemnoskórego mieszkańca miasta.
Oskarżony Wojciech K. już spędził cztery miesiące w tymczasowym areszcie, w związku z tym sąd zaliczył mu ten okres na poczet kary. Dodatkowo ma on zapłacić 500 zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonego Kameruńczyka, Allana T. Oskarżony utrzymuje się z zasiłku z opieki społecznej.

Uzasadniając wyrok, sędzia Krystyna Szczechowicz oświadczyła, że bez wątpienia Wojciech K. zachował się agresywnie wobec Allana T., ale nie można uznać, że mówiąc "czarny", miał na celu poniżenie T. "Kiedy zobaczył czarnoskórego mieszkańca Olsztyna, to powiedział `czarny`, ale nie można temu przypisywać podtekstu rasistowskiego" - oświadczyła sędzia.

Jak dodała, to odróżnia Wojciecha K. od skazanych wcześniej w tej sprawie dwóch innych mężczyzn, którzy świadomie wyzywali pokrzywdzonego wulgarnymi, rasistowskimi okrzykami.

Sprawa Wojciecha K. była przed olsztyńskim sądem rozpoznawana po raz drugi, ponieważ w poprzednim procesie sąd skazał dwóch jego kompanów, a jego uniewinnił. Wyrok ten uchylił sąd apelacyjny, który nakazał sprawę w odniesieniu tylko do Wojciecha K. rozpoznać na nowo.

Wojciech K., który odpowiadał z wolnej stopy, nie przyszedł na ogłoszenie wyroku. Pochodzący z Kamerunu Allan T. nie stawił się w sądzie - wyemigrował do Kanady.