Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Do 2020 r. wzrost temperatury o 2 st. w 13 miastach

Do 2020 r. wzrost temperatury o 2 st. w 13 miastach
W Helsinkach (na zdj.) średnia temperatura powietrza wzrośnie do 2020 roku o 2,5 st. C. (Fot. Thinkstock)
Trzynaście miast na całym świecie ma odnotować podwyższenie temperatury o ponad dwa stopnie w ciągu najbliższej dekady - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez instytut badawczy Urban Climate Change Research Network.

Według raportu opublikowanego przez instytut badawczy amerykańskiego uniwersytetu Columbia, z ponad 100 miast objętych badaniem największy relatywny skok temperatur grozi Moskwie, stolicy Rosji.

"To alarmujące" - stwierdził jeden z edytorów William Solecki w rozmowie z Thomson Reuters Foundation, tuż po szczycie klimatycznym organizowanym przez ONZ w kanadyjskim mieście Edmonton.

Wśród krajów, które mogą się spodziewać największych zmian temperatur, są stolica Finlandii Helsinki - aż 2,5 st. oraz Ottawa w Kanadzie i Trondheim w Norwegii - po 2,3 st.

Prognozy mają również wyznaczone dolne limity. Szacuje się np., że w Moskwie wzrost temperatury wyniesie co najmniej 1,1 st.

Badanie ma być źródłem "podstawowej wiedzy" dla miast, które starają się zapanować nad skutkami globalnego ocieplenia - zaznaczyła edytorka reportu oraz badaczka NASA Cynthia Rosenzweig.

Około połowa populacji światowej zamieszkuje tereny miejskie. ONZ przewiduje, że do roku 2050 ich odsetek wzrośnie do 66 proc.