Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Coraz mniej Polaków myśli o emigracji do Wielkiej Brytanii

Coraz mniej Polaków myśli o emigracji do Wielkiej Brytanii
Polacy coraz częściej myślą o emigracji do Kanady czy Australii... (Fot. Thinkstock)
Tylko niemal 6% Polaków rozważających emigrację planuje wyjazd do Wielkiej Brytanii. To najniższy wynik od 4 lat - wynika z najnowszego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków VIII" przygotowywanego przez Work Service. Obecnie Polacy najchętniej podjęliby pracę w krajach strefy euro, a więc w Niemczech i Holandii.

Na pytanie "Do jakiego kraju rozważa Pan/Pani emigrację za pracą?" aż 31% badanych wskazało Niemcy, a 15% - Holandię. O Wielkiej Brytanii myśli już tylko zaledwie 6% Polaków.

"Kierunek brytyjski wyraźnie traci na popularności i osiągnął najniższy wynik w naszych badaniach od 2014 roku" - komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.  

"Jeszcze rok temu duża niepewność związana z Brexitem spowodowała, że nasi rodacy chcieli skorzystać, jak się wtedy wydawało, z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii. Dziś paradoksalnie odnotowujemy uspokojenie nastrojów, które można łączyć z kolejnymi ustaleniami dotyczącymi warunków przeprowadzenia Brexitu, a także zapowiedziami brytyjskiego rządu mówiącymi o zachowaniu praw dla Polaków na Wyspach. W efekcie, uspokajające sygnały spowodowały, że Polacy przestali się śpieszyć, a przy tym łączyć swoje przyszłe plany zawodowe ze Zjednoczonym Królestwem" - dodaje Witucki.

Jego zdaniem, taki sygnał może stanowić zapowiedź dużych problemów dla części brytyjskich sektorów gospodarki. "Tym bardziej, że jak wynika z ostatniego raportu The Migration Advisory Committee, już dziś wiele firm spodziewa się, że po opuszczeniu struktur unijnych, w Wielkiej Brytanii będą pojawić się wzmożone trudności ze znalezieniem pracowników do sektora budowlanego, przemysłu czy rolnictwa" – tłumaczy.

Pozostałe kraje, wskazywane jako potencjalne kierunki emigracji, to: Australia (2%), Norwegia (2%), Hiszpania (1%), Szwecja (1%), Austria (1%) i Kanada (1%).