Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Coca-cola wynaleziona w Hiszpanii?

Coca-cola wynaleziona w Hiszpanii?
Gdzie tak naprawdę wynaleziono Colę?... (Fot. Thinkstock)
Hiszpańska wieś Aielo de Malferit zwróciła się do producenta Coca-Coli o możliwość informowania, że znany napój został wynaleziony w tej niewielkiej miejscowości pod Walencją. Twierdzą, że najpierw produkt sprzedawany był pod nazwą Kola-coca.


Juan Mico, blisko 80-letni przedsiębiorca ze wschodniej Hiszpanii, który jest właścicielem firmy Destilerias Ayelo, uważa, że prototyp Coca-Coli powstał w jego rodzinnej wsi Aielo de Malferita. Miejscowość zamieszkuje niespełna 5 tys. osób.

Zdaniem hiszpańskiego przedsiębiorcy oryginalny napój, który znany jest dziś na całym świecie, powstał po 1880 r. w tej niewielkiej miejscowości, która dzisiaj wchodzi w skład wspólnoty autonomicznej Walencji.

“Już pod koniec XIX w. istniała formuła wyrobu tego napoju orzeźwiającego. Szczegółowa informacja o produkcie Kola-coca znajdowała się na etykiecie butelki” - wyjaśnił Juan Mico.

Władze miejscowej gminy potwierdzają wersję doświadczonego biznesmena i przyznają, że wsparły pomysł wysłania do koncernu Coca-Cola prośby o uznanie, iż początki słynnego napoju znajdują się właśnie w Aielo de Malferit.

“Liczymy, że władze amerykańskiego koncernu będą przychylne naszej propozycji, aby uwzględnić w historii Coca-Coli jej genezę w naszej miejscowości. Dzięki temu możemy zyskać rozgłos na całym świecie” - podkreślił Jose Luis Pinter, burmistrz gminy Aielo Malferit.

Miejscowy samorządowiec przyznał, że choć nie istnieje materialny dowód na to, że istnieje bezpośredni związek miedzy Coca-Colą a Kola-coką, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie w hiszpańskiej wiosce wskazuje, że takowy istniał.

“Istnieje przekaz, że pomiędzy początkiem XX w. a jego połową do naszej miejscowości przybyli przedstawiciele amerykańskiej firmy, którzy nabyli recepturę wyrobu orzeźwiającego napoju. Mniej więcej w tym samym czasie Kola-coca znikła z hiszpańskiego rynku, a niedługo potem w Ameryce pojawiła się Coca-Cola” - dodał przedstawiciel Aielo de Malferit.