Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Co gwiazdy wiedzą o Piłsudskim? [WIDEO]

Co gwiazdy wiedzą o Piłsudskim? [WIDEO]
Andrzej Młynarczyk odpowiedź miał na końcu języka, ale sobie jej... nie przypomniał. (Fot. PAP)
Gwiazdy biorące udziałem w "Wielkim Teście o Piłsudskim" porządnie odrobiły pracę domową. Osobistości telewizyjne przepytaliśmy z ciekawostek dotyczących życia prywatnego Marszałka.
Andrzej Młynarczyk odpowiedź miał na końcu języka, ale sobie jej... nie przypomniał. (Fot. PAP)

Gdzie spędzał wakacje Józef Piłsudski? "Na jednej z wysp, chyba na Maderze" – odpowiedział Jerzy Engel. To odpowiedź poprawna – na przełomie 1930 i 1931 roku Marszałek kurował się na portugalskiej wyspie. Jednak nie było to jedyne miejsce, gdzie twórca Legionów ładował baterie. Upodobał sobie położone nad Niemnem uzdrowisko Druskienniki. Letnie miesiące lubił też spędzać w podwileńskich Pikieliszkach, gdzie miał dworek.

Czy Piłsudski miał jakieś zwierzęta – zapytaliśmy o to dziennikarza sportowego Macieja Jabłońskiego: "Miał dwa psy. Ten drugi nie miał imienia. Marszałek mówił do niego Pies. Ale oczywiście, jeśli mówimy o zwierzętach marszałka Piłsudskiego, to kojarzy się on przede wszystkim ze swoją ukochaną Kasztanką, która kilkanaście lat mu wiernie służyła". To perfekcyjna odpowiedź. Wspomniany Pies był wyszkolonym w akademii policyjnej owczarkiem niemieckim. W domu marszałka strzegł tajnych dokumentów. Drugi czworonóg, który służył Piłsudskiemu, jeszcze przed zamachem majowym, wabił się Dorek.

"Jak rodzina zwracała się do Józefa Piłsudskiego?" - i co na to Andrzej Młynarczyk? Aktor miał to na końcu języka, ale sobie nie przypomniał. Wymienił jeden z jego przydomków – "Dziadek", ale odnosił się on do późniejszego okresu życia marszałka. Rodzina nazywała go "Ziukiem" – to kresowe zdrobnienie od Józefa.