Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Chiny chcą umowy o wolnym handlu z UK po Brexicie

Chiny chcą umowy o wolnym handlu z UK po Brexicie
Chińczycy chcą wolnego handlu z Brytyjczykami. (Fot. Getty Images)
Chiny zaproponowały Wielkiej Brytanii rozpoczęcie rozmów na temat umowy o wolnym handlu, która miałaby obowiązywać po wystąpieniu tego kraju z Unii Europejskiej - poinformował dziś przebywający z wizytą w Pekinie szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

Po spotkaniu z szefem chińskiej dyplomacji - Wangiem Yi - Hunt przekazał, że Pekin zaproponował, by "otworzyć dyskusje w sprawie możliwej umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami” dotyczącej sytuacji po Brexicie.

"To jest coś, co przyjmujemy z zadowoleniem i powiedzieliśmy, że się temu przyjrzymy” - oświadczył Hunt, który objął stanowisko szefa brytyjskiego MSZ w tym miesiącu po rezygnacji Borisa Johnsona.

Wang nie wspomniał wprost o rozmowach w sprawie tej umowy, ale ocenił, że oba kraje "zgodziły się aktywnie łączyć swoje strategie rozwoju i poszerzać skalę handlu i wzajemnych inwestycji”.

Jak zauważa agencja Reutera, umowa handlowa z Chinami byłaby politycznym zwycięstwem rządu brytyjskiego, ale formalne negocjacje nie mogą się rozpocząć, dopóki Wielka Brytania nie wystąpi oficjalnie z UE. Dyskusje w sprawie umów o wolnym handlu ciągną się zwykle latami – przypomina Reuters.