Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy cieplej o imigrantach. Niespodziewany efekt Brexitu

Brytyjczycy cieplej o imigrantach. Niespodziewany efekt Brexitu
Wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii rosną obawy, że Brexit jest jednak zły dla gospodarki. (Fot. Getty Images)
Liczba Brytyjczyków, która pozytywnie ocenia wkład imigrantów w gospodarkę ich kraju, gwałtownie wzrosła do 47 proc. - wynika z badania British Social Attitudes.

Dla porównania, w 2015 r. dobrze o przybyszach z zagranicy, w kontekście ekonomicznym, wypowiadała się jedna trzecia Brytyjczyków, a w 2013 r. - zaledwie 21 proc.

Postawy wobec imigracji zmieniły się też na innych frontach. 44 proc. respondentów uważa, że ma ona pozytywny wpływ na życie kulturalne. W 2015 r. wskaźnik ten wynosił tylko 31 proc.

Wyniki badania sugerują, że od czasu głosowania za Brexitem postawy wobec imigrantów złagodziły się, a to właśnie chęć ograniczenia migracji była głównym powodem, dla którego Brytyjczycy głosowali za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej.

"Okazuje się, że kampania referendalna wcale nie przyczyniła się do tego, że Wielka Brytania stała się mniej tolerancyjna wobec migrantów. Jest wręcz odwrotnie. W porównaniu do tego, co było przed debatą publiczną, teraz są oni dużo bardziej doceniani" - twierdzą naukowcy z British Social Attitudes, cytowani przez CNN.

Ekonomiści od dawna podkreślali, że imigranci więcej dają brytyjskiej gospodarce, niż od niej biorą. Zaznaczali, że spadki poziomu imigracji wynikające z Brexitu mogą mieć znaczący niekorzystny wpływ na poziom wydajności oraz PKB per capita w Wielkiej Brytanii.

W świetle bezrobocia na najniższym poziomie od dziesięcioleci i firm, które walczą, aby znaleźć pracowników, imigranci są teraz pilnie potrzebni.

"Brytyjczycy są coraz bardziej świadomi tego, że sektory takie jak opieka zdrowotna potrzebują wykwalifikowanych imigrantów, a imigranci o niskich kwalifikacjach są potrzebni np. do rolnictwa i hotelarstwa" - zauważa cytowana przez CNN Heather Rolfe z National Institute of Economic and Social Research. 

"Z badania można również wywnioskować, że wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii wzrosły obawy, iż Brexit jest jednak zły dla gospodarki" - podsumowuje naukowiec.