Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brokuły w proszku: Dodatek do kawy i wypieków

Brokuły w proszku: Dodatek do kawy i wypieków
Proszek z brokułów to ostatni trend w żywieniu. (Fot. Thinkstock)
Ci, którzy nie mają ochoty na jedzenie brokułów, mogą nadal czerpać korzyści zdrowotne dzięki nowo opracowanej sproszkowanej wersji warzywa, którą można mieszać z koktajlami, wypiekami, a nawet kawą.

Proszek z brokułów opracowany przez australijską rządową agencję naukową CSIRO i Hort Innovation to alternatywa dla tych, którzy z niechęcią sięgają po jedno z najzdrowszych warzyw. Dwie łyżki proszku to około jednej porcji warzywa, które jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy B6, witaminy E i manganu.

Jedna z kawiarni w Melbourne zaczęła eksperymentować z proszkiem, dodając go do kawy. Dyrektor generalny Hort Innovation, John Lloyd, zapewnia, że proszek doskonale sprawdzi się również jako dodatek do zup, wypieków czy koktajli.

"Badania pokazują, że przeciętny Australijczyk nadal nie spożywa zalecanej dziennej porcji warzyw, taka alternatywa jak proszek z brokułów pomaga rozwiązać ten problem" - podkreślił Lloyd, cytowany przez "The Guardian".

Zanim jednak skusimy się na kawę z brokułami, warto sięgnąć po nie w wersji niesproszkowanej. Eksperci jednogłośnie wskazują, że to jedno z najzdrowszych warzyw. Brokuły wykazują właściwości przeciwnowotworowe, są również doskonałym źródłem witaminy C.

Według dr Rangana Chatterjee, brokuły to prawdziwe koło ratunkowe dla naszego zdrowia. Ekspert wskazuje, że są one bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego, nazywanego również drugim mózgiem.