Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BlackBerry i Baidu łączą siły!

BlackBerry i Baidu łączą siły!
Platforma Apollo uchodzi zdaniem wielu za przyszłość motoryzacji. (Fot. Thinkstock)
Kanadyjskie BlackBerry zawarło umowę z chińską firmą technologiczną Baidu. W wyniku porozumienia, samochodowy system operacyjny BlackBerry QNX stanie się częścią opracowywanej przez Baidu platformy pojazdów autonomicznych Apollo.


Obok obsługi pojazdów samosterujących, pakiet QNX będzie obejmował również dotychczasowe elementy nawigacyjne i rozrywkowe. BlackBerry jest jednym z kilkunastu partnerów zakontraktowanych przez pekińskie Baidu w pracach nad platformą Apollo.

Wcześniej we wrześniu 2017 roku na zastosowanie BlackBerry QNX jako systemu operacyjnego do obsługi podzespołów pojazdów autonomicznych zdecydowała się firma Delphi Automotive, która pierwotnie zajmowała się wytwarzaniem części dla koncernu General Motors. W listopadzie "Wall Street Journal" informował również o zaawansowanych rozmowach o możliwej współpracy w tym zakresie między BlackBerry a firmami Tata Motors i Jaguar Land Rover.

Poprzez kolejne inwestycje i kontrakty z producentami samochodów BlackBerry umacnia swoją pozycję dostawcy oprogramowania dla firm chcących rozwijać nowe technologie motoryzacyjne. Ma to również związek z porażką BlackBerry na rynku telekomunikacyjnym, który został przejęty przez Apple, Samsunga, Huawei i innych producentów.

Baidu jest dostawcą największej chińskiej wyszukiwarki internetowej. Firma stara się zostać głównym dostawcą oprogramowania dla samochodów autonomicznych. We wrześniu ubiegłego roku Baidu zapowiedziało rozłożoną na trzy lata inwestycję w wysokości 1,5 mld dolarów w różne projekty związane z samosterującymi pojazdami.