Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Big Brother w ubojni

Big Brother w ubojni
Projekt przewiduje zainstalowanie kamer przemysłowych w rzeźniach. (Fot. Thinkstock)
Portugalscy animalsi chcą uruchomić reality show, zbliżone do Big Brothera, w ubojniach. Niecodzienna rozrywka ma zachęcić do protestów przeciwko złemu traktowaniu zwierząt hodowlanych i zwiększyć świadomość obywateli.

Oryginalny pomysł pojawił się już w portugalskim parlamencie. Zgłosiła go reprezentowana przez zaledwie jednego deputowanego partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Jej działacze twierdzą, że projekt ustawy ograniczający nadużycia podczas transportu do ubojni i w samych rzeźniach jest efektem licznych skarg Portugalczyków.

Jak powiedział Andre Silva z PAN, projekt przewiduje zainstalowanie kamer przemysłowych w rzeźniach, które transmitowałyby realia zwierząt oczekujących na ubój. Wyjaśnił, że rzeźnickie reality show służyłoby uwrażliwieniu Portugalczyków na los trzody chlewnej i bydła w tym kraju.

Silva przypomniał, że w państwach takich jak Wielka Brytania i Holandia istnieją już telewizje przemysłowe, relacjonujące wydarzenia z ubojni zwierząt.

Tymczasem lizboński ekspert kulinarny Miguel Pinto odnotował, że pomysł PAN może zostać dobrze przyjęty przez część mieszkańców Portugalii, gdyż szybko rośnie tam zarówno grono wegetarian, jak i osób, które opowiadają się za ograniczaniem cierpień zwierząt hodowlanych.

"Okazuje się, że wpływ chowu i warunków, w jakich on jest prowadzony, ma duże znaczenie na jakość produktu finalnego. Mięso trzody chlewnej czy bydła, które było dobrze traktowane przed ubojem i pozbawione stresujących sytuacji, jest po prostu lepsze” - powiedział Pinto.

Ekspert przypomniał, że na Półwyspie Iberyjskim działa już kilka hodowli, w których zwierzęta albo wypasane są w naturalnych warunkach, albo słuchają muzyki poważnej.

Przejawem rosnącej troski Portugalczyków o zwierzęta jest przyjęta w tym roku ustawa pozwalająca ich właścicielom na zabieranie swoich pupilów do restauracji i innych zakładów gastronomicznych. Nowe prawo, dotyczące tylko zwierząt domowych, spotkało się jednak ze złym przyjęciem ze strony stowarzyszeń gastronomicznych.