Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Aplikacja randkowa ujawniła, którzy użytkownicy są nosicielami wirusa HIV

Aplikacja randkowa ujawniła, którzy użytkownicy są nosicielami wirusa HIV
Grindr jest najpopularniejszą aplikacją randkową dla mniejszości homoseksualnych na świecie. (Fot. Getty Images)
Aplikacja randkowa dla homoseksualistów Grindr znalazła się w ogniu krytyki. Okazało się, że udostępniała bardzo wrażliwe dane o swoich użytkownikach zewnętrznym podmiotom.

Dane, które Grindr udostępniał zewnętrznym firmom, to informacje o statusie HIV użytkowników aplikacji oraz dane umożliwiające ich fizyczne zlokalizowanie.

Informacje udostępniane były firmom Apptimize i Localytics, które zajmują się optymalizacją oprogramowania.

Badacz pracujący dla norweskiej organizacji pozarządowej SINTEF, która jako pierwsza wykryła sprawę, stwierdził, że informacje dotyczące statusu HIV użytkowników są przesyłane w tym samym pakiecie, co odczyt GPS z telefonu, a także jego numer seryjny oraz adres e-mail, którego użyto w rejestracji w usłudze - zatem mogą prowadzić do identyfikacji konkretnych osób.

Jak zauważył, "informacje o statusie HIV połączone są ze wszystkimi innymi danymi użytkownika. To największy problem. Myślę, że wynika on z niekompetencji niektórych programistów pracujących przy tej aplikacji".

Po serii doniesień medialnych i fali krytyki w internecie, wydawca aplikacji przyznał, że sytuacja istotnie miała miejsce. Grindr jednak nie przeprosił, a jedynie zaznaczył, że "nigdy nie sprzedawał i nie będzie sprzedawał informacji o swoich użytkownikach, szczególnie tych, które dotyczą statusu HIV - stronom trzecim bądź reklamodawcom".

Szef technologii w Grindrze zaznaczył, że użytkownicy udostępniali informacje o sobie dobrowolnie. Media zwracają jednak uwagę, że pomimo tego nie oczekiwali oni, że dane zostaną udostępnione stronom trzecim - Grindr zaś powinien uzyskać na takie postępowanie ważne pod względem prawnym zgody. Tego jednak firma nie zrobiła.