Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

350 tys. osób obejrzało Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

350 tys. osób obejrzało Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Pracownia Beksińskiego. (Fot. Wikipedia)
Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

Muzeum Historycznego w Sanoku, w którego skład wchodzi Galeria, jest spadkobiercą majątku i dorobku zmarłego 13 lat temu Beksińskiego.

"Pracownię artysty, która znajdowała się w jego warszawskim mieszkaniu, zrekonstruowaliśmy w każdym najdrobniejszym szczególe" - zapewniła Dorota Szomko-Osękowska z sanockiego muzeum.

Znalazły się tam wszystkie meble, sprzęty, a nawet drobne przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły twórcy. Po przeniesieniu do Sanoka ustawiono je w takim samym otoczeniu.

Można obejrzeć też m.in. aparaty fotograficzne, kamery, kilkaset płyt muzycznych, farby, niezamalowane płyty. Pośrodku pomieszczenia stoją sztalugi, a nich jeden z ostatnich obrazów. W kącie na wieszaku wisi kurtka Beksińskiego.

"Zadbaliśmy nawet, żeby zachował się też ten sam widok z okna. W miejscu okna umieściliśmy wykonaną z pracowni przez Beksińskiego panoramę Mokotowa" - mówiła Szomko-Osękowska.

Według niej, zrekonstruowana pracownia "pozwala wejścia w prywatność artysty". "I właśnie to jest powodem jej popularności" - dodała.

Sanockie muzeum posiada największą kolekcję prac Beksińskiego. Obejmuje ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii; od pierwszych zdjęć wykonanych na początku lat 40. XX w. po obraz ukończony w dniu śmierci.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do tego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował, jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, jego pradziada. W 1977 r. zdecydował się opuścić Sanok, po tym jak władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich; zamieszkał w Warszawie.

21 lutego 2005 r. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku.(PAP)

autor: Alfred Kyc