Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

150 pielęgniarek na zwolnieniach. Przemyski szpital nie przyjmuje pacjentów

150 pielęgniarek na zwolnieniach. Przemyski szpital nie przyjmuje pacjentów
Fot. Getty Images/zdj. ilustracyjne
150 pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu przebywa dzisiaj na zwolnieniach lekarskich. Placówka wstrzymała przyjęcia planowe. Od początku września trwa tam też protest głodowy pielęgniarek. Domagają się m.in. podwyżek płac.

"Protest głodowy w Przemyślu trwa. Do tego dołączył się klasyczny strajk hybrydowy ze zwolnieniami lekarskimi" – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

W jego ocenie przemyski szpital ma duże kłopoty. "Może to grozić znacznymi ograniczeniami w jego funkcjonowaniu. Nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Przemyśla i okolic" – mówił marszałek.

Ortyl zaapelował o zakończenie sporu. "Pielęgniarki są już naprawdę wyczerpane. Przypomnę, że funkcjonują w formule protestu: głodujemy – pracujemy. Jest to bardzo niebezpieczna formuła przede wszystkim dla pacjenta" – podkreślił marszałek Ortyl.

Zapowiedział też złożenie w trybie pilnym wniosku o zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Przemyślu.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek poinformował, że z powodu jednoczesnego przebywania na zwolnieniach lekarskich 150 pielęgniarek "nastąpiło połączenie dwóch oddziałów w szpitalu i ograniczona jest praca bloku operacyjnego".

Kruczek powiedział, że jeśli szpital dalej będzie miał kłopoty, to pomoc dla pacjentów zaoferowali dyrektorzy szpitali w Jarosławiu, Lubaczowie, Przeworsku, Sanoku, Lesku i w Ustrzykach Dolnych.

Marszałek Ortyl przypomniał, że początkowo protestujące pielęgniarki żądały podwyżki wynagrodzenia zasadniczego do 6 tys. zł brutto dla pielęgniarek z większym stażem pracy i 5,5 tys. zł brutto dla młodszych. Teraz żądają podwyżki o 1,2 tys. zł, a dyrekcja oferuje 850 zł.

Pracownicy placówek służby zdrowia na Podkarpaciu otrzymują także dodatki do wynagrodzenia podstawowego. Stanowią one od 40 do 80 proc. pensji zasadniczej.

W trakcie konferencji prasowej poinformowano również, że we wtorek i środę osiągnięto porozumienie z trzema związkami zawodowymi w szpitalach w Przemyślu i w Tarnobrzegu, które zakończyły spór zbiory. Porozumień w obu szpitalach nie podpisał Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.