Posiadanie broni w Polsce. Troska Państwa o nasze życie? Czy brak zaufania ?

Puls Bieszczadów / Małgorzata MołczanDodaj komentarz: 1
Nr 2.012013

Po ostatnich zdarzeniach w Stanach Zjednoczonych, gdzie w szkole podstawowej 20-latek zabił ok. 20 osób w tym dzieci 18-20 lat, używając broni palnej, na całym świecie toczą się dyskusje na temat jej dostępności i legalności.

Czy prawo do posiadania broni powinien mieć każdy obywatel?
Czy narzędzie „stworzone do zabijania” powinni posiadać jedynie osoby odpowiednio przeszkolone?
Czy powinniśmy mieć prawo do posiadania broni?
Na to pytanie nie będzie nigdy wystarczająco dobrej odpowiedzi.
Jednak temat ten nie może być pomijany i traktowany jak tabu.

15 000 os. na podkarpaciu posiada pozwolenie na broń! 

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, komendantem Pawłem Międlarem. Z przekazanych nam informacji dowiedzieliśmy się, że na Podkarpaciu około 15 000 osób posiada pozwolenie na broń.

„ok. 8,5 tys. osób dysponuje bronią myśliwską,
ok. 3,4 tys. osób dysponuje bronią gazową,
ok. 870 osób ma broń bojową,
ok. 800 osób ma broń sportową,
ok. 300 osób ma broń kolekcjonerską i pamiątkową.”

Nielegalne i udokumentowane posiadanie broni tylko w roku 2012: „pow. sanocki - 9 przypadków pow. leski - 2 przypadki pow. bieszczadzki - 3 przypadki”

PISTOLET - tylko 99 zł. + GRATISY! 

Dzisiaj dostęp do broni jest tak łatwy, jak zakup sukienki. Bez wychodzenia z domu, na stronie internetowej już od 99 zł. można kupić wiatrówkę na którą pozwolenie nie jest wymagane przez prawo. Można trafić na wspaniałe GRATISY i kupić np. „sportowy pistolet – wiatrówkę”. Polskie prawo w aspekcie posiadania broni jest jednak bardzo rygorystyczne. Zgodnie z art. 15 ust. 7 z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji osoba ubiegająca się o takowe pozwolenie musi dopełnić szereg formalności, przejść badania lekarskie i psychologiczne.

W skład badań lekarskich wchodzi dodatkowo konsultacja psychiatryczna i okulistyczna. Czyli w sumie potrzebujemy opinii trzech lekarzy – nie bezpłatnych. I zapewne miałoby to sens, gdyby nie fakt, że spełnienie tych wszystkich warunków nie gwarantuje nam otrzymania pozwolenia na broń. Najważniejszy bowiem jest powód dla którego staramy się o broń. I tutaj zaczyna się problem. 

„Broń palna robi z człowieka potencjalną ofiarę?”

Podjęliśmy rozmowy w tym temacie z osobami, które posiadają pozwolenie na broń. Dysponują takową w związku ze swoim hobby i szczególnym zainteresowaniem. Bądź też z uwagi na bycie, np. myśliwym czy leśniczym. 

Robert (43l. Lesko) – „Posiadam replikę broni szaroprochowej, rozdzielnego ładowania. Nie może ona mieć naboi scalonych, tylko z łuską. Jest to Rewolwer Remington, wyprodukowany w 1688 roku. Przez 150 lat zabijano się tą bronią. Moim zdaniem władza boi się swoich obywateli, ograniczając im prawo do broni. Tylko władza, która ufa swojemu obywatelowi zliberalizuje to drakońskie prawo.” 

Grzegorz (37 l. Ustrzyki Dolne) - „Ten rząd nigdy nie da nam takiego prawa jak w Stanach. Bo gdyby w ‚99 tak się stało, to teraz nie nazwał bym ich rządem.. A to, że nie mogę odstrzelić albo chociaż pobić uzbrojonego typa który plądruję mi chatę, to już w ogóle głupota. Dajmy na to, odkryję złoża ropy czy gazu na swoim podwórku - to nie jest moje, tylko państwa. Wytnę drzewo spod swojej posesji, bez zgody odpowiedniego urzędnika - płacę grzywnę. To nie jest wolność. To nie jest demokracja. 

Mariusz (52 l. Sanok) – „Ja uważam, że dostęp do broni myśliwskiej powinien być szerszy niż jest w tej chwili. Mieszkasz gdzieś pod lasem, powinieneś mieć dubeltówkę, po to by zrobić hałas i odgonić jakieś zwierzę.

Sprzedaż broni w USA.
Sprzedaż broni w USA.
Nie mówię o broni ostrej czyli takiej, żeby strzelać z nią z naboi gwintowanych na olbrzymią odległość. Natomiast broń palna robi z człowieka potencjalną ofiarę. Broń wyprowadzi cię tam, gdzie nie powinnaś się znaleźć. Broń powinni mieć policjanci i ludzie którzy gwarantują tobie bezpieczeństwo” 

Dzisiaj jesteśmy na ostatnim miejscu w ilości broni na 1 000 mieszkańców. Dominują u nas jeszcze te mantry mentalne z czasów komunizmu. Że broń to jest atrybut władzy, nie można dotykać broni bo ktoś może drugą osobę skrzywdzić. Nie ma u nas nie ma tradycji na posiadanie broni. W związku z tym na początku należałoby tę wiedzę znacząco poszerzyć. Czeka nas na pewno jeszcze wiele lat dyskusji i zmagań w tej tematyce . . . TABU.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.67 (3)

Komentarze (1)

1
~Czytelnik - ip: 109.x.x.9Zgłoś nadużycie11:57, 20 września 2015

Od kiedy to wiatrówka do 17 J to broń? Redaktor/ ka porównuje dostęp do broni w USA i Polsce. Tu nie ma żadnego porównania. W Polsce żeby otrzymać pozwolenie na broń np. sportową trzeba należeć do klubu strzeleckiego, zdać na patent strzelecki, mieć licencje sportową, przejść badania lekarskie i psychologiczne. Kawał czasu i kasy. Na innych zasadach jest to w pozwoleniu na broń myśliwską. W USA jeśli jesteś nie karany, to idziesz i kupujesz.

Dodaj komentarz

X
Reklama

Najnowsze wiadomości

Pierwsze wrażenie nie aż tak istotne?

06:00, 22 września 2018, Lifestyle
Choć otrzymanie kolejnej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia zdaje się być nierealne,…

Trwają poszukiwania 34-latka

17:00, 21 września 2018, Regionalne
Policjanci poszukują zaginionego 34-letniego Pawła Nycza, mieszkańca Rzeszowa. Mężczyzna w…

Piątek: Słyszałem o plotkach z Barceloną

16:15, 21 września 2018, Sport
Krzysztof Piątek zdobył dla Genoi cztery gole w trzech meczach ekstraklasy Włoch i…

Polak bez prawa jazdy, ubezpieczenia i…

16:00, 21 września 2018, Świat
Z telefonen przy uchu, z tymczasowym prawem jazdy, bez ubezpieczenia, a do tego pijany -…

Anglik poleciał do Polski. Na lotnisku…

14:30, 21 września 2018, Polska
Pracownicy lotniska w Birmingham przepuścili Brytyjczyka, który leciał do Polski…

Manchester City zagra z Cardiff City, a…

14:00, 21 września 2018, Sport
Piłkarze Manchesteru City w 6. kolejce angielskiej ekstraklasy będą chcieli zatrzeć złe…

Reklama